Karadeniz Türkiye kıyıları yağış miktarlarının meteorolojik yönden değerlendirilmesi
The meteorological investigation of precipitation along the Black Sea of Turkey
  1. Tez No: 594663
  2. Yazar: EREN ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL AĞIRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Yağış miktarı değişimi biyosferdeki canlıların yaşama ve üreme faaliyetleri açısından oldukça önemlidir. Özellikle iklim değişimi ile artan aşırı yağışlar besin zenginleşmesinin etkilerini artırabilir. Bu çalışmada ülkemiz Karadeniz kıyılarından seçilen ve bölgenin iklimsel özelliklerini temsil edeceği düşünülen 7 ayrı noktadaki meteoroloji gözlem istasyonlarından elde edilen geçmiş yıllara ait (1970-2018) yağış miktarlarının uzun dönemli meteorolojik analizi yapılmıştır. Ayrıca çalışmada yağış miktarlarının geçmiş yıllara ait (1970-2018) global iklimsel salınım indeks verileri ile ilişkileri incelenmiştir. Analizler sonucunda yıllık ölçekte yağış miktarlarında 0,08-0,43 mm'lik istatistiki olarak anlamlı bir artış tespit edilmiştir. İklimsel salınım indisleri ile yapılan regresyon analizleri neticesinde en iyi ilişki NAO ve AO ile Batı Havzasına ait yağış miktarları arasında elde edilmiştir. Güney salınım indisi ile istatistiki açıdan herhangi bir ilişki tespit edilememiş ve yağış verilerinin değerlendirilmesinde bölge için bir gösterge olamayacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Precipitation is very important in terms of life and reproduction of living organisms in the biosphere. In particular, excessive precipitation with climate change can increase the effects of nutrient enrichment. In this study, the long-term meteorological analysis of the rainfall amounts of the past years (1970-2018) obtained from the meteorological observation stations at 7 different locations, which are selected from the Black Sea coasts and which are thought to represent the climatic characteristics of the region, were conducted. In addition, the relationship between the rainfall values of the past years (1970-2018) and global climatic index data was examined. As a result of the analyzes, a statistically significant increase of 0.08-0.43 mm was observed in the amount of precipitation on an annual scale. As a result of regression analyses, the best correlation was found between NAO and AO and precipitation amounts of the Western Basin. No statistically significant relationship was found with the southern oscillation index, and it was concluded that there would be no indicator for the region in the evaluation of precipitation data.