Antonio Vivaldi'nin Do Majör ve Mi Minör Fagot Koncertoları'nın müzikal analizleri ve fagot repertuvarına katkısı
Musical analysis of Antonio Vivaldi's c Major and E Minor Bassoon Concertos and their contributions to the bassoon repertorie
- Tez No: 594662
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK AKTALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalişmada İtalyan besteci Antonio Vivaldi`nin Do Majör,RV 472 Fagot Konçertosu ve Mi Minör,RV 484 Fagot Konçertosu incelenmiş;fagotun özelliklerine ve tarihçesine,ardından da bestecinin bulunduğu döneme kısaca değinildikten sonra,bahsi geçen eserlerin analizleri yapılarak,bunlara bağlı çıkarımlar yapılmiştir. Sırasıyla; ilk olarak fagotun tarihsel gelişimi, Vivaldi'nin müziğindeki yeri ve bu müziklerin günümüzdeki önemli icracılarına değinilmiştir. Ardından Barok Müziğin tarihsel içeriği kısaca aktarılıp, bu müziğin günümüze nasıl geldiğinden ve günümüzdeki icra şekillerinden bahsedilmiştir. Sonrasında Antonio Vivaldi'nin hayatı özetlenerek, müzik stili hakkında önemli noktalara değinilmiş ve son olarak da dönemin konçerto yapısı ile Vivaldi'nin, konçertolarındaki programlı müziklerin kullanımı ele alınarak, Do Majör Fagot Konçertosu ve Mi Minör Fagot Konçertosu'nun analizleri bu bilgiler ışığında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Bassoon Concerto in C Major, RV 472 and Bassoon Concerto in E Minor, RV 484 by Italian composer Antonio Vivaldi were investigated. After the characteristics of the Bassoon and its history was shortly mentioned, an outline of the Baroque Era, in which Vivaldi has lived was given. After that, aforementioned works were analyzed and deductions were made. Respectively; first, the development of bassoon, it's place in Vivaldi's music and few of the most important performers of the bassoon were addressed. Secondly, brief historical information about the Baroque Era was given and then how this music have reached today together with its contemporary performance practices were mentioned. Thirdly, Antonio Vivaldi's biography was outlined and important points about his musical style was given. After that, the structure of the concerto form of the Baroque Era and Vivaldi's application of programmatic music to his concertos was examined. Finally, In the light of this information, analysis of bassoon concertos C Major, RV 472 and E Minor, RV 484 were made.