The Young Ottomans' approaches toward economic liberalism (1860-1875)
Genç Osmanlıların iktisadi liberalizme yaklaşımları (1860-1875)
- Tez No: 594710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYHAN ORBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez, Genç Osmanlı Cemiyeti'nin (1860-1875)Tanzimat döneminde yeni yazın türünün gelişmesine aktif olarak katkıda bulunan üç üyesinin, Namık Kemal, Ali Suavi ve Ziya Paşa'nın iktisadi liberalizme yaklaşımlarını incelemeye çalışmaktadır. Tez, Genç Osmanlı entelektüellerinin 19. yüzyılın ikinci yarısında Batı Avrupa'da şekillenen iktisadi liberalizme karşı temkinli bir duruş sergilediklerini göstermeye çalışmaktadır. İmparatorlukta siyasi liberalizmi tam olarak desteklemelerine rağmen, ülkenin ekonomik meseleleri ile ilgili pragmatist bir yaklaşımları olduğu tezin temel argümanıdır. Tanzimat döneminde yeni yeni gelişmeye başlayan gazetecilik, Genç Osmanlı entelektüelinin muhalif fikirlerini yaymak için başlıca aracıdır. Bu nedenle, yayınladıkları gazetelerdeki yazıları bu çalışmanın ilk elden kaynaklarını oluşturmaktadır. Bu çalışma, on dokuzuncu yüzyıl boyunca Osmanlı'da iktisadi liberalizme karşı entelektüel yaklaşımın gelişimini takip etmek açısından önemlidir. Dahası, ekonomide korumacı politikaları uygulamaktan serbest ticaret koşullarını benimsemeye yönelen geçiş dönemini, hem kendi dönemlerinin entelektüel dünyasının temsilcisi olarak hem de merkezi bürokrasi ile ilişkilendirilen Genç Osmanlı entelektüelinin düşünce yapısı üzerinden araştırmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the approaches toward economic liberalism of three members of the Young Ottoman Society (1860-1875); Namık Kemal, Ali Suavi, and Ziya Pasha who actively contributed to the development of the new literary area, newspapers in the Tanzimat period. The thesis tries to show that these intellectuals adopted a cautous stance toward economic liberalism which was the developing economic policy in Western Europe at that time. Although they fully supported the very cause of political liberalism in the empire, they had a pragmatist approach regarding the economic issues of the country. In other words, they did not supported economic liberalism which was harmful for the empire at that time. This study is important to follow the development of intellectual approach to economic liberalism throughout the nineteenth century. Moreover, as for evaluating the transition period, transition from implementing protectionist policies in the economy to adopting free trade conditions, as the representatives of both the Young Ottomans and their age, we can comprehend the mindset of the Ottoman intellectual who was also somehow associated with the central bureaucracy.