Isı geri kazanımlı ısı pompalı iklimlendirme sistemlerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of an heat recovery integrated heat pump systems
  1. Tez No: 594711
  2. Yazar: GÖKNİL AĞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZAY AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezde ısı pompalı ısı geri kazanımlı havalandırma cihazında sabit hızlı kompresör ile değişken hızlı kompresörün deneysel olarak karşılaştırılması incelenmiştir. Isı pompalı ısı geri kazanım cihazında kullanılan ısı pompası sisteminin test edilecek iki farklı kompresör ile cihazın enerji tüketimdeki ve ısı geri kazanım verimlerindeki avantajları karşılaştırmalı olarak ortaya koyulmuştur. Deneyler, üretici bir firmanın laboratuvarında gerçekleştirilmiştir. Deneylerden elde edilen sonuçlar ve tedarikçi firmadan alınan teorik veriler ile karşılaştırılmış ve doğrulanmıştır. Sonuçlar literatür araştırmalarından elde edilen bulgular, test standartlarından gelen bilgiler ve benzer yapılardan edinilen bilgiler eşliğinde karşılaştırmalı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the experimental comparison of constant speed compressor and variable speed compressor usage in heat recovery ventilation unit with heat pump has been investigated. The energy consumption and heat recovery efficiency of heat pump system with two different compressors in heat recovery ventilation unit with heat pump has been revealed comparatively. The tests have been done at the laboratory of heat recovery ventilation unit manufacturer. The test results and datas which are taken from the supplier of components are compared and verified. The results are presented comparatively with the findings from the literature research, the information from the test standards and similar units.