Technological transformations: The case of industry 4.0 in Turkish pharmaceutical industry
Teknolojik dönüşümler: Türk ilaç sanayinde endüstri 4.0 uygulaması
  1. Tez No: 594738
  2. Yazar: ÖMER İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Üretim başta olmak üzere tüm sektörlerde teknolojik dönüşümünün tamamlanması, rekabetin hızla arttığı ve yeni teknolojilerin takip edilemez bir hıza ulaştığı günümüz dünyasında şirketlerin hayatta kalmaları için en önemli faktörlerden birisidir. Yakın zamanda ortaya çıkıp kısa sürede gündem haline gelen endüstri 4.0 ile hayatımıza giren teknolojilere uyum sağlamak ve bu teknolojileri içselleştirmek yarışın içinde kalmak için bir gereklilik halinde gelmiştir. Teknolojik dönüşümün önemi göz önüne alındığında, dünyanın en büyük endüstrilerinden biri olan ve her geçen gün büyüyen ilaç sanayinin (İEİS, 2016) bu dönüşüme ayak uydurması şarttır. Türkiye'de faaliyette bulunan ilaç firmaları ile yapılan yarı yapılandırılmış mülakat verileri doğrultusunda, bu çalışma ile Türk ilaç firmalarının, endüstri 4.0 kapsamındaki teknolojik dönüşüm için hazırlıklarının ölçülmesi amaçlanmaktadır. Farkındalık, teknolojik durum, fiyatlandırma ve geri ödeme süreçleri üzerindeki etkiler, özel sektör tarafındaki değişiklikler ve kamudan beklentiler olmak üzere beş ana başlıkta incelenen mülakat verileri sayesinde Türk ilaç sanayinin endüstri 4.0 konusundaki durumu tespit edilerek, politika önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The completion of the technological transformation of all sectors, especially the production sector, is one the most important factor for their survival in today's world where competition is rapidly increasing and new technologies are developing beyond traceability. In order to stay in the race, adapting and internalizing the new technologies that came into our lives with industry 4.0, which recently emerged and became a current issue in a short time, became a necessity. Given the importance of technological transformation, pharmaceutical industry that is one of the world's largest industries and growing continuously (İEİS, 2016), needs to keep pace with this transformation. Through semi-structured interview data from pharmaceutical companies located in Turkey, this study aims to measure the technological readiness of Turkish pharmaceutical companies for the technological transformation within the scope of industry 4.0. Thanks to the interview data examined in five main headings which are awareness, technological situation, pricing and reimbursement processes, changes in the private sector and expectations from the public sector, the situation of the pharmaceutical industry in Turkey in the context of industry 4.0 is determined and the policy recommendations are made for the completion of the technological transformation.