The effects of psychological inoculation on drivers' speeding behavior
Psikolojik aşılamanın sürücülerin hız davranışı üzerindeki etkileri
- Tez No: 594748
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Hızlı araç kullanma trafik ortamında hayati tehlike oluşturan sonuçlara yol açabilecek yaygın bir sorundur. Bu çalışmada, Planlanmış Davranış Teorisi (PDT) ve Prototip/İsteklilik Modeli (PİM)'nin bütünleştirilmiş modeli esas alınarak oluşturulan Psikolojik Aşılamanın (PA) sürücülerin hız davranışını azaltmakta kullanılıp kullanılamayacağının ölçümü amaçlanmıştır. Yaşları 19-30 arasında değişen 95 erkek sürücü çalışmaya katılmıştır. PA müdahalesi kapsamında, bütün katılımcılara hız davranışına yönelik tutum ve inançlarının abartılmış biçiminde zorlayıcı cümleler verilmiş ve bu cümleleri karşıt-sav geliştirerek çürütmeleri istenmiştir. Müdahalenin öncesinde, hemen sonrasında ve 2 hafta sonrasında katılımcıların hız davranışına yönelik tutum, öznel norm, algılanan davranışsal kontrol (PDT); isteklilik ve prototip algıları (PİM) ile hız yapma niyeti ve davranışları anket yardımıyla ölçülmüştür. PA yönteminin etkililiğini araştırmak üzere, modeldeki her bir yapı için ANOVA yapılmıştır. Ayrıca, bu modelin ne kadar iyi çalıştığını ölçmek üzere, üç farklı veri toplama dönemi için regresyon analizleri yapılmıştır. Sonuçlar, sürücülerin müdahale öncesinde ölçülen hız davranışına yönelik biliş, niyet ve davranışlarının PA müdahalesinden hemen sonra ve 2 hafta sonra yapılan iki ölçümde de anlamlı derecede düştüğü ortaya çıkarmıştır. Bulgular, psikolojik aşılamanın sürücülerin hız davranışını azaltmakta faydalı bir yöntem olabileceğini ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra, her bir veri ölçümünde, algılanan davranış kontrolü ve prototip lehteliği dışında ölçülen diğer tüm yapıların niyet ve davranışı yordadığı görülmüştür. Bu çalışmanın, dolayısıyla, sürücülerin hız davranışlarını azaltmak üzere hangi yapılarla ve nasıl başa çıkılması gerektiğine dair içgörü sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Speeding is a widespread problem which can cause life threatening outcomes in traffic settings. The present study was aimed at measuring whether psychological inoculation (PI) based on an integrated model of Theory of Planned Behavior (TPB) and Prototype Willingness Model (PWM) can be used to reduce speeding behaviors of drivers. 95 male drivers aging between 19 and 30 took part in the study. As part of the PI intervention, all participants were given challenging sentences as exaggerated forms of their attitudes and beliefs regarding speeding and asked to refute these statements by developing counterarguments against these beliefs. Before, immediately after and 2 weeks after the implementation of interventions, drivers' speeding related attitudes, subjective norms, perceived behavioral control (TPB constructs); willingness and prototype perceptions (PWM constructs) as well as intention to speed and their speeding behaviors were assessed via questionnaires. To investigate the effectiveness of PI method, ANOVA was conducted for each construct of the model. Moreover, mediation and regression analyses for three different time points were performed in order to investigate how well this model works. The results revealed that drivers' speeding related cognitions, intentions and behaviors measured before the intervention were significantly decreased both immediately and 2 weeks after the PI intervention. Furthermore, for each time point, the measured constructs were shown to predict intention and behavior, except for perceived behavioral control and prototype favorability. The current study is, therefore, can provide some insight on which constructs to tackle with and how to reduce speeding behavior of drivers.