Orman ve mera alanlarında oluşan toprakların sınıflandırılması
Classification of the forest and pastureland areas soils
- Tez No: 594757
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma Ordu ili Kabadüz İlçesi Turnalık Beldesinde orman ve mer'a arazilerinde yapılmıştır. Arazide 10 profil açılmış ve bunlardan horizon esasına göre 50 adet bozulmuş toprak örneği alınmıştır. Daha sonra yapılan arazi, büro ve laboratuvar çalışmaları sonucunda toprakların taksonomik sınıflandırması yapılmış ve Entisol, Alfisol ve Mollisol olmak üzere 3 ordo belirlenmiştir. Ayrıca toprakların sorunları da belirtilerek, çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, detailed land capability classification was carried out for the area covering Kabadüz district in Ordu. Ten soil profiles were opened and based on horizon 50 disturbed soil samples were taken. Following field and office studies and laboratory analysis, soil taxonomic classification was done and 3 orders were determined as of Entisol, Alfisol and Mollisol. Also soil problems and recommendation toward these problems were presented.