Bir sağlık işletmesinde yeşil tedarik zinciri yönetimi süreçlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of green supply chain management processes in a healthcare enterprise
- Tez No: 594769
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Son yıllarda hammadde kaynaklarının azalması ve çevresel kirliliğinin artış göstermesi ile birlikte, işletmeler arasında çevresel hassasiyet bir rekabet unsuru haline gelmeye başlamıştır. Bu sebeple işletmeler tedarikçileri ile ilişkileri başta olmak üzere üretim öncesi ve üretim sonrası tüm faaliyetlerinde çevreye karşı duyarlı olmak zorunda kalmışlar ve tedarik zinciri yönetiminde çevresel faaliyetlerle ilgili stratejiler geliştirmeye başlamışlardır. Bunun sonucunda“Yeşil Tedarik Zinciri Yönetimi”ortaya çıkmıştır. Yeşil Tedarik Zinciri Yönetimi, bir ürünün yaşam döngüsü olarak; hammadde tedariğinden üretime ve ürünün kullanımından imha edilmesine kadar geçen süredeki tüm etkinliklerini kapsamaktadır. Yeşil Tedarik Zinciri, ürün geri dönüşümü, kaynak tasarrufu, zararlı maddelerin azaltılması, yeşil tasarım gibi ürün yaşam döngüsü boyunca ürünün çevreye olan etkisini minimum seviyede tutmayı amaçlayan faaliyetleri içeren geleneksel tedarik zincirinin genişletilmiş hali demek mümkündür. Bu çalışmada, Yeşil Tedarik Zinciri'ne olan farkındalığı keşfetmek ve Yeşil Tedarik Zinciri Uygulamalarının hastanelere olan etkilerini ortaya koymak amacıyla nitel bir araştırma yapılmıştır. Araştırma kapsamında, hastanelerde malzeme satın alımından, nihai olarak geri dönüşüm ve bertarafına kadar olan sürecin incelenerek, bu sürecin olası etkilerini ortaya koymak amacıyla Denizli ilinde faaliyet gösteren özel bir hastanede nitel bir araştırma yapılmıştır. Toplanan veriler araştırma sonunda sunulmuş, elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler; Tedarik Zinciri, Yeşil Tedarik Zinciri, Yeşil Satınalma, Yeşil Tedarikçi Seçimi, Malzeme Yönetimi, Tersine Lojistik, Tekrar Kullanma, Geri Dönüşüm
Özet (Çeviri)
In recent years, with the decrease in raw material resources and the increase of environmental pollution, environmental sensitivity among enterprises has become a competitive element. Therefore enterprises, ın all its activities before and after production, including to first mainly relations with suppliers, have had to be sensitive to against the environment and have started to develop strategies related to environmental activities in supply chain management. As a result,“Green Supply Chain Management”has emerged. Green Supply Chain Management, as the life cycle of a product; from raw material supply to production and covers all activities from the use of the product to its disposal. Green Supply Chain, product recycling, resource saving, reduction of harmful substances, green design like, is an extension of the traditional supply chain, which includes activities aimed at keeping the environmental impact of the product to a minimum throughout the product life cycle. In this study, discover the awareness of the Green Supply Chain ve a qualitative research was conducted to determine the effects of Green Supply Chain Practices on hospitals. In the scope of the research, purchase of materials in hospitals, examining the process up to recycling and disposal, in order to demonstrate the possible effects of this process, a qualitative study was conducted in a private hospital in Denizli. The collected data were presented at the end of the research, obtained data were evaluated. Keywords : Supply Chain, Green Supply Chain, Green Purchasing, Green Supplier Selection, Material Management, Reverse Logistics, Reuse, Recycle .