On-the-fly ensemble classifier pruning in evolving data streams
Evrilen veri akışlarında heyet sınıflandırıcıların anında budanması
- Tez No: 594776
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZLI CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Heyet yaklaşımlı sınıflandırıcılarda budama, bellek kullanımını ve işlem zamanını azaltırken en azından orijinal heyet kadar başarılı bir alt küme seçme işlemidir. Heyet yaklaşımlı sınıflandırıcılarda budama konusu veri akışlarında üzerine düşülmemiş bir araştırma konusudur. Heyet bileşenlerinin veri akışı devam ederken analiz edilmesini ve faydalı bileşenlerin gereksiz olanlardan ayrıştırılmasını gerektirir. Bu tezde iki anında heyet budama metodu önerilmiştir; CCRP ve CCP. CCRP seçilen alt kümede her bir hedef sınıf için en iyi sınıflandırmayı yapan bileşenlerin bulunmasını hedefliyerek veri akışındaki sınıf dağılımlarının dengesizliğinin etkilerini azaltır. Öte yandan, CCP farklı veri noktalarında hatalar yapan bileşenleri seçer. Gerçek ve sentetik veri akışları üzerinde farklı sınıflandırıcılar ile yapılan deneyler, budama işleminin kaynaştırıldığı heyet sınıflandırıcılarının bellek kullanımını ve harcadıkları zamanı istatistiksel açıdan önemli derecede azaltırken sınıfların tahminsel başarına zarar vermediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ensemble pruning is the process of selecting a subset of component classifiers from an ensemble which performs at least as well as the original ensemble while reducing storage and computational costs. Ensemble pruning in data streams is a largely unexplored area of research. It requires analysis of ensemble components as they are running on the stream and differentiation of useful classifiers from redundant ones. We present two on-the-fly ensemble pruning methods; Class-wise Component Ranking-based Pruner (CCRP) and Cover Coefficient-based Pruner (CCP). CCRP aims that the resulting pruned ensemble contains the best performing classifier for each target class and hence, reduces the effects of class imbalance. On the other hand, CCP aims to select components that make misclassification errors on different instances. The conducted experiments on real-world and synthetic data streams demonstrate that different types of ensembles that integrate pruners consume significantly less memory and perform significantly faster without hurting the predictive performance.