Tevfîk el-Hakîm'in 'Er'Ribât'ul-Mukaddes'adlı romanı'nın incelenmesi
The analysis of Tafwiq al-Hakim's novel, er Ribat ul Mukaddes
- Tez No: 594779
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM ÖZNURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tevfîk el-Hakîm, Modern Mısır Edebiyatında önemli bir yere sahiptir. Yazdığı romanlarla Çağdaş Mısır Romancılığı olgunlaşma dönemine girmiştir. Yazarın çok sayıda hikâye, roman, makale ve tiyatro çalışmaları bulunmaktadır. Yazarın Er'Ribat'ul-Mukaddes adlı çalışmasını yüksek lisans tez konusu olarak aldık. Kahramanları ve mekânı oldukça dar bir mekanda geçen roman, özellikle evlilik bağının kutsal bir bağ olduğundan bahsetmektedir.Yazar, düşüncenin duygulara üstün geldiğinden ;düşünmenin çok büyük bir erdem olduğundan bahseder.Yazar,modern zaman ve geçmiş zamandaki kadın rollerinden ,bozulan ahlakî yapıdan, evlilikteki sadakatten etkileyici bir üslupla bahseder. Romanların değerlendirmesi yapmak, romanın daha iyi anlaşılmasını sağlamaktadır. Bu yüzden dünya da ve ülkemizde romanlar üzerinde çalışılmış, değerlendirmeleri yapılmış bunun üzerine onlarca makale yazılmış; yüksek lisans ve doktora çalışmaları yapılmıştır. Biz de bu romanda genel olarak kahramanların tahlillerini yaptık. Sonra da romanın genel bir eleştirisini yaparak tezimizi tamamladık. Böylece romanın daha iyi anlaşılacağını düşündük.
Özet (Çeviri)
TafwiqAl-Hakîm has an important position in Modern Egyptian Literature.Modern Egyptian Novel's devolopment period started with Al- Hakim'snovels Writer has many novel's,articles,theater plays.We worked on one of the writer's an importantwork Er-Ribat'ul-Mukaddes as a master's thesis subject.The novel,whose protagonists and venues are set in a rather narrow setting,specifically mentions that the bond of marriage is a sacred bond.The novel refers that thoughts surpass emotions and thinking is an important virtue.The novel impressively mentions women's roles in modern times and the past,the deteriorating ethos,marital fidelity.Evaluating the novel provides a beter understanding of the rovel.That is why people have worked on novels in our country and in the world.Many articles,doctoral thesis and master's thesis were written after those evaluating.We generally analyzed the characters in that novel then we completed our work with novel's general discussion.So,we think our work clearly helps to understand the novel.