Aspendos'ta tarihi yapılarda kullanılan harçların özellikleri
Properties of mortars used in historical buildings in Aspendos
  1. Tez No: 594778
  2. Yazar: NAİM IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tez çalışması, Antalya İli içerisinde yer alan Aspendos Antik Kentinde kullanılan harç ve sıva gibi yapı malzemelerinin deneysel incelenmesini içermektedir. Buradaki tarihi yapılar; Helenistik ve Roma periyotlarının, bir ya da birkaç dönemini bir arada kapsamaktadır. Çalışma kapsamında Aspendos'ta yer alan Çeşme Yapısı, Roma Bazilikası ve Domus Yapısından çeşitli harç ve sıva numuneleri alınmış, alınan bu numuneler üzerinde mineralojik (x-ray difraksiyon (XRD)), petrografik (optik mikroskop ve elektron tarama mikroskobu – enerji dağıtma spektrometresi (SEM/EDX)), termal analizler (TGA/DTA), fiziksel (birim ağırlık, kütlece su emme, hacimce su emme, özgül ağırlık, kompasite, porozite), kimyasal (asit kaybı ve elek analizi, suda çözünen tuz analizleri, pH ve iletkenlik ölçümleri, protein ve yağ analizleri, puzokanik aktivite analizi), renk analizleri ve mekanik deneyler (basınç dayanımı) uygulanmıştır. Bu deneylerden elde edilen veriler; numunelerin kalitesi, sınıflanması, morfolojisi, mineralojik birleşenleri, fiziksel özellikleri ve mukavemetleri gibi karakteristik özelliklerin belirlenmesini sağlamaktadır. Bu veriler bir sonraki aşamada tarihi yapıların güçlendirilmesi açısından uygulanacak restorasyon ve rehabilitasyon konularına ışık tutabilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis study is carried out on mortar und plaster materials that are used at ancien structures in ancient city of Aspendos, located in the province of Antalya. These Ancient Structures are from historical Periods of Roman, Helenistisch period of Anatolia. During this study various mortar and plaster samples were collected from the Fountain Structure, Roman Basilica and Domus Structure in Aspendos and on these construction materials are mineralogical (X-ray diffraction (XRD)), petrographical (Optical microscopy, scanning electron microscopy/energydispersive x-ray spectrometers (SEM/EDX)), Thermal analysis, Physical (unit weight, specific weight, water absorption, porosity, compacity), Chemical (acid loss and sieve analysis, analyses of the water soluble salts, pH and conductivity measurements, protein and fat analyses, analysis of pozzolanic activity), colour analysis and mechanical (compressive test) experiments performed. Data obtained from these tests reveal their characteristic properties like mineralogical composition, physical properties, resistance, texture, morphology and classification of specimens. From the results of the experiments, it is tried to understand the reason, how these structural members survived till today. KEYWORDS: