Thermal transmittance assessment of building walls by using in-situ infrared thermography
Yapı duvarlarının ısıl geçirgenliğinin kantitatif kızıl ötesi ısıl görüntüleme yöntemi ile değerlendirilmesi
- Tez No: 594831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TAVUKÇUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Çalışmanın ana konuları, kızılötesi ısıl görüntüleme (IRT) ile elde edilen yüzey sıcaklık verilerinin kantitatif analizi ile bina duvarlarının ısıl geçirgenlik niteliklerinin (U, Wm-2K-1) değerlendirilmesi ve ısıl sorunlarının ölçülebilir parametreler ile tanımlanmasıdır. Başlıca üç farklı binaya ait altı çeşit yalıtımsız ve yalıtımlı duvar bileşeni incelenmiştir. Duvarların kantitatif IRT (QIRT) ile yerinde ölçülerek belirlenen gerçek ısıl performansları (UINSITU), standart yöntemlerle hesaplanmış olan teorik ısıl performansları (UCALC) ile karşılaştırmalar yapılarak değerlendirilmiştir. Bir duvar çeşidinin ısıl performansı dış yüzeyleri ısı yalıtım levhalarıyla kaplanarak iyileştirilmiş; duvarın ısıl direncindeki gelişme yerinde QIRT ölçümleri ile ve binanın ısıtma amacıyla tüketeceği yıllık ısıtma enerjisi (θ, kWh) hesaplanarak takip edilmiştir. Duvarların ısıl direncini zayıflatan ısıl sorunları, sıcaklık indeksi (TI, birimsiz) cinsinden belirlenmiştir. Isıl sorunların olumsuz etkisi, sorunlu bölgenin (UDEF) ve referans bölgenin (UREF) ısıl geçirgenlik değerleri birbirleriyle karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Mevcut duvarların gerçek ısıl performanslarının teorik olarak duvarlardan beklenen performanslardan daha zayıf olduğu tespit edilmiştir. Düşük ısıl dirençli tasarlanmış olan duvarların ısıl sorunlara karşı daha zayıf oldukları, sorunlu bölgelerde ısı kayıplarının ciddi seviyelere ulaştığı görülmüştür. Yerinde ölçüm yapılabilen QIRT yöntemi, yapı duvarlarının mevcut durumdaki ısıl geçirgenlik değerinin pratik olarak ölçülebilmesine ve duvarların ısıl performanslarının yerinde değerlendirilmesi ve zaman içerisinde izlenmesine olanak sağlamaktadır. Bu türden olanaklar, IRT yöntemini binaların Enerji Performans Belgelendirme (EPC) çalışmaları için tercih edilebilir kılmaktadır. QIRT yönteminin yapılarda sorunların teşhisi ve sorun takibi ile ilgili çalışmalarda yaygın olarak kullanılması teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The main concerns of the study are the thermal transmittance (U, Wm-2K-1) assessment of building walls by quantitative analyses of surface temperature data obtained by infrared thermography (IRT) and the identification of thermal failure types in terms of measurable parameters. Mainly six types of non-insulated and insulated wall compositions belonging to three different buildings were examined. The actual thermal performances of the walls (UINSITU) determined with in-situ quantitative IRT (QIRT) was assessed in comparison with their theoretically-expected thermal transmittance values (UCALC) calculated with standard methods. The progress in thermal resistance of one type wall with thermal insulation treatment was monitored with in-situ QIRT investigation and the estimation annual heating energy consumption of the building (θ, kWh). Thermal failures, which weaken the thermal resistivity of a wall, were identified in terms of temperature index, TI (unitless). Adverse impact of thermal failures was examined with the comparison of thermal transmittance values belonging to the problem area (UDEF) and reference area (UREF). The actual thermal performances of the existing walls were determined to be poorer than the theoretically-expected performances. The walls designed with low thermal resistance were observed to be highly-susceptible to thermal failures resulting in considerable heat loss. In-situ use of QIRT allows practically-assessing and monitoring the actual thermal performance of building walls in terms of thermal transmittance and that makes this method preferable for the studies on Energy Performance Certification (EPC) of buildings. The common use of QIRT in the studies of building diagnostics and monitoring has to be encouraged.