II. Abdülhamit Döneminde Osmanlı Devleti'nin Hint Müslümanları ile münasebetleri
The relationships of Ottoman State with Indian Muslims during to Period of Abdulhamid the second
- Tez No: 594846
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇABUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
II. Abdülhamit, 1876 yılında tahta çıktı. Tahta çıktığında Osmanlı Devleti oldukça kötü bir vaziyetteydi. Devletin ekonomik, idari ve askeri alanlarda birçok problemi bulunmaktaydı. II. Abdülhamit öncesinde denenen Osmanlıcılık politikası, Balkanlarda yaşayan toplulukların teker teker bağımsızlık isyanı çıkartmasından dolayı başarısızlığa uğradı. Bu dönemde yeni bir politika denenerek İslam toplumlarıyla yakın ilişkiler kurulmaya çalışıldı. İslamcılık politikası doğrultusunda Müslüman topluluklarla yakın ilişkiler kurulmaya çalışılan topluluklardan biriside Hint Müslümanları idi. Bombay baş şehbenderliği ve bölgenin ileri gelenlerinin vasıtasıyla buradaki Müslüman toplulukla çeşitli temaslarda bulunuldu. Hint Müslümanları da Osmanlı Devleti'ne ve II. Abdülhamit'e, Hilafet makamı dolayısıyla hürmet ediyorlardı. Hint Müslümanları, Osmanlı Devleti'nin vaziyetini gazeteler vasıtasıyla yakından takip etmeye başladılar. Osmanlı Devleti'nin kötü vaziyetini öğrenince ellerinden gelen yardımları yapmaktan çekinmediler. Osmanlı Devleti'ne iane toplamak, camilerde dua etmek, baskılarını azaltması için İngiltere Hükümeti'ne telgraf çekmek, mitingler düzenlemek gibi maddi manevi birçok yardımda bulundular. Bu çalışmada bu yardımlar büyük oranda birinci el kaynaklara dayanarak ortaya çıkarılmaya çalışıldı. Bunun haricinde II. Abdülhamit'in İttihat-ı İslam politikası ve II. Abdülhamit öncesi Osmanlı Devleti'nin Hindistan'daki Müslüman Devletler arasındaki ilişkilerde anlatıldı.
Özet (Çeviri)
II. Abdulhamid, ascended the throne in 1876. When he came to the throne Ottoman State was going through a very difficult period. The state had many problems in economic, administrative and military fields. The policy of Ottomanism, which was tried before Abdulhamid the second, failed due to the individual rebellion of the communities living in the Balkans. During this period, a new policy was tried to establish close relations with Islamic societies. One of the Muslim communities that tried to establish close relations in accordance with Islamism policy was Indian Muslims. Through the consul general of Bombay and the notables of the region, various contacts were made with the Indian Muslim community. Indian Muslims respected to the Ottoman State and Sultan Abdulhamid the second for the position of the Caliphate. Indian Muslims were being followed the situation of the Ottoman State closely through newspapers. When they learned about the bad situation of the Ottoman State, they did not hesitate to give their help. They provided financial and moral assistance to the Ottoman Empire, such as activities of charity, praying in mosques, telegraphing the British Government to reduce their pressure on the Ottoman State and organizing meetings in favour of Ottoman State. In this study, aids of Indian Muslims have been tried to be presented mostly based on first hand sources. In addition to these, Panıslamic policy of Abdulhamid the second and the relations of the Ottoman State with the Muslim states of India before the Abdulhamid the second were also examined.