Eminönü'nden Gürpınar'a İstanbul'un balıkhaneleri
From Eminonu to Gurpinar, fishmarkets of Istanbul
- Tez No: 594847
 - Danışmanlar: PROF. DR. OKAN AKYOL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Avlama Teknolojisi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 70
Özet
İstanbul'da 1 Eylül 2015'te hizmete açılan Gürpınar Balık Hali işletim şekli ve fiziki şartları açısından dünya ve Avrupa standartlarına yakın bir haldir. İstanbul'un balık hali tarihi oldukça eskilere dayanır. Kültürel ve coğrafi bir kesişim yeri olan İstanbul tarihten bu yana birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir kenttir. Bu kentte yaşayan farklı kültürlerin birleştiği en önemli nokta hepsinin balıkçılıkla uğraşmalarıdır. Bizans ve Osmanlı Devleti zamanında İstanbul'da önemli balıkçılık merkezleri ve satış yerleri bulunmaktaydı. İlkönce Eminönü, Beyoğlu ve Kumkapı'da hizmet veren hal günümüzde Gürpınar'da hizmet vermeye başlamıştır. Çalışmadaki amaç İstanbul Balık Halinin tarihçesi, Gürpınar'da faaliyet gösteren balık halinin fiziki koşullarını ve işleyişini anlamak, ayrıca yıllara göre hale gelen deniz ürünlerinin çeşitliliğini tespit etmek ve halde işçi olarak çalışan kişilerin sosyal ve ekonomik özelliklerini ortaya koymaktır. Sahadan veri elde etmek için Ekim 2017 ile Ekim 2018 tarihleri arasında 47 kişi ile yüz yüze görüşülmüş ve veriler tablolar halinde değerlendirilmiştir. Uygulanan görüşmelerde yaş, medeni durum, eğitim gibi temel demografik soruların dışında işçilerin hale yönelik düşüncelerini ve problemlerini tespit etmeye yönelik sorular sorulmuştur. Sahadan elde edilen veriler sonucunda Gürpınar Balık Hali'nin bazı fiziki ve sosyal anlamda eksiklikleri olmasına rağmen Kumkapı Balık Hali ile mukayese edildiğinde Gürpınar Balık Halinin daha iyi olduğu konusunda tüm işçiler hemfikirdir. Olumsuz yön olarak elektronik mezat hala faaliyete geçememiştir; ayrıca bölgede sosyal olanakların kısıtlı olması ve yeni hale ulaşımın Kumkapı Haline oranla daha zor olması olarak sayılabilir. İşçilerin büyük bir kısmı hale yakın yerlere taşınmayı düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
Gürpınar Fish Market was opened in Istanbul on September 1, 2015, and its operating conditions and physical conditions are close to world and European standards. The history of Istanbul's fish markets goes back to ancient times. Being a cultural and geographic intersection, Istanbul is a city that has made its home in various civilizations since its history. The most important point where different cultures living in this city come together is that all of them deal with fishing. There were important fishing centers and sales places in Istanbul during the Byzantine and Ottoman periods. First, Eminönü, Beyoğlu and Kumkapı, and now serving in Gürpınar today. In our study, the history of the Istanbul Fish Market, understanding the physical conditions and functioning of the fish market operating in Gürpınar, as well as determining the number of sea products that have become according to years and social and economic characteristics of the people working as workers have been tried to be determined. In order to obtain data from the field, between October 2017 and October 2018, 47 people were interviewed face-to-face with the questionnaire consisting of open and closed questions and the data were evaluated in tables. In addition to the basic demographic questions such as age, marital status, and education, the questionnaire was asked questions to identify workers' thoughts and problems. As a result of the data obtained from the field, although the Gürpınar Fish Market has some physical and social deficiencies, all workers agree that the Fish Market is better than the Kumkapı Fish Market. As a negative aspect, the electronic auction has not yet started to operate and the social facilities in the region are limited and access to the new state is more difficult than Kumkapı. Most of the workers even consider moving to near-state places.