Psikolojik sermaye bağlamında olumlu psikolojik iklim algısının işe angaje olma, profesyonellik ve yaşam doyumuna etkisi
The effect of positive psychological climate on work angaging, professionality and life satisfaction in the context of psychological capital
- Tez No: 594870
- Danışmanlar: PROF. DR. ATILHAN NAKTİYOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, olumlu psikolojik iklim algısının işe angaje olma, profesyonellik ve yaşam doyumu üzerindeki etkisinde psikolojik sermayenin rolünü incelemektir. Bu amaç doğrultusunda çalışmaya konu olan kavramlar, ilgili yazın çerçevesinde incelenmiş ve söz konusu kavramların birbirleri ile ne ölçüde ilişkili olabilecekleri araştırılmıştır. Gerçekleştirilen yazın taraması neticesinde ortaya konan yaklaşımlara dayanarak çalışanların olumlu psikolojik algılarının sahip oldukları psikolojik kaynakları artırması aracılığıyla işe angaje olma, profesyonellik ve yaşam doyumu düzeylerini artırabileceği öngörülmüş ve araştırmaya ilişkin model bu doğrultuda oluşturulmuştur. Ortaya çıkarılan bu ilişki ağı, çalışmanın özgün bir niteliğe sahip olması ve bu nedenle ilgili yazına katkı sağlaması bakımından önem taşımaktadır. Söz konusu amaç doğrultusunda oluşturulan araştırma modelinin test edilmesi amacıyla Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan 286 hemşireden elde edilen veriler uygun istatistiki analizler ile değerlendirilmiştir. Elde edilen analiz bulguları doğrultusunda araştırmaya katılan hemşirelerin sahip oldukları olumlu psikolojik iklim algılarının işe angaje olmalarında, profesyonel davranış sergilemelerinde ve yaşam doyumları üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkisi olduğu ve benzer bir etkiyi hemşirelerin psikolojik sermayelerini artırarak da ortaya çıkardığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the role of psychological capital in the effect of positive psychological climate perception on work engagement, professionalism and life satisfaction. In accordance with this purpose, the concepts that are subject of the study are examined in the context of the relevant literature and how they could be related to each other are also investigated. Based on the results of the literature survey, it is anticipated that employees' positive psychological perceptions might increase the level of engagement, professionalism and life satisfaction through the increase of their psychological resources. This relationship network uncovered is vital since the research topic has an original nature and contributes to the related writing for this reason. Data obtained from 286 nurses working in the Erzurum Regional Training and Research Hospital (Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi) were evaluated with appropriate statistical analyzes in order to test the research model formed in line with the purpose of the study. In the direction of the obtained analysis findings, it was determined that the positive psychological climate perceptions of the nurses included in the research have a positive and significant effect on their work engagement, professional behavior exhibitions and life satisfaction and a similar effect was revealed by increasing the psychological capital of the nurses.