Biyopolitika kavramı odağında kadın bedenini ıslah politikaları
Women's body breeding policies in the focus of biopolitics concept
  1. Tez No: 594876
  2. Yazar: MEVRA OLGUN CANBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada, biyopolitika kavramı ekseninde kadın bedeni ve kimliğinin inşası konusuna yönelik ayrıntılı bir incelemeden hareketle, iktidar biçimlerinin kadın bedenini nasıl denetim altına aldığının izahının yapılması amaçlanmaktadır. Ayrıca kadınların sadece bedenlerini değil zihinlerini de saran dönüştürücü iktidar gücünün medya ile ilişkisini gün ışığına çıkarmak hedeflenmektedir. Çalışmada biyopolitika kavramı, kavramın doğuşu ve kapsama alanı hakkında bilgiler sunulmuştur. Devamında biyopolitikanın iktidar ile bağlantılı olarak kadın bedenine etkileri ortaya konmaya çalışılmıştır. Biyopolitika kavramının tarihsel gelişim sürecinin kadın bedenine yansıması rastlantısal örneklem yöntemiyle seçilmiş dergi ve gazete iletilerinden hareketle incelenmiştir. Çalışmada göstergebilimsel yöntem ve içerik çözümlemesi yöntemi kullanılmıştır. Bu çözümlemelerde temel olarak toplumsal yapı ve iktidarın kadın bedenini ne şekilde denetlediği dikkate alınmış olup, biyopolitika kavramı ile iktidar-denetim ilişkisi ele alınarak genel ölçekli bir değerlendirme hedeflenmiştir. Ataerkil ideolojinin imal ettiği geleneksel bakış açısının kadın bedenine yaklaşımı yaygın gazete ve dergi içerikleri üzerinden somut kanıtlarla belgelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a detailed study on the subject of construction of the female body and identify in the axis of concept of biopolitics. It is aimed to explain how the forms of power control the female body. In addition, it is aimed to bring about relationship of the power transformative that surrounds not only the bodies but also the minds of the women with media. In this study, the concept of biopolitics, the birth of the concept and its coverage and the effects of biopolitics on the female body in relation to power are presented. Biopolitics of historical development of women's body to reflect the method of stratified sampling method selected from newspaper messages were examined. The study used scientific method and content analysis. In this analysis, it was taken into consideration that social structure and power control the female body. The aim of this study was to examine the relationship between the concept of biopolitics and government. The approach of the traditional perspective of patriarchal ideology to the female body has been tried to be documented through the evidence of newspaper and magazines.