Alabalıklı (Onchorhynchus mykiss) içli köftenin dondurarak depolama boyunca (-18ºc) renk ve duyusal kalitesinin belirlenmesi
Determination of colour and sensory quality of stuffed meatballs produced with trout during frozen storage (-18ºc)
  1. Tez No: 594885
  2. Yazar: DEMET GÜVENİN
  3. Danışmanlar: PROF. BAHAR TOKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, iç harcında kırmızı et yerine alabalık kullanılarak üretilen içli köftelerin besinsel komposizyonu belirlenmiş ve dondurularak depolanan (-18 oC) pişirmeye hazır glazeli ve glazesiz örneklerin buzdolabında çözündürüldükten sonra çiğ, haşlama ve kızartma sonrası renk (L*,a* ve b*) ve duyusal kalitesinde meydana gelen değişimler incelenmiştir. Araştırma sonucunda, üretilen alabalıklı içli köftenin nem, ham kül, lipit ve ham protein düzeyi sırasıyla %58.25±0.93, %2.01±0.05, %5.28±0.29 ve %7.69± 0.08 olarak bulunmuştur. Alabalıklı içli köftelerin toplam doymuş yağ asitleri (∑SFA), toplam tek doymamış yağ asitleri (∑MUFA) ve toplam çok doymamış yağ asitleri (∑PUFA) miktarları sırasıyla %12.52±0.23, %39.10±1.27 ve %43.73±1.98 olarak saptanmıştır. Çiğ olarak dondurarak depolanan glazeli ve glazesiz örneklerin renk (L*, a* ve b*) değerlendirmesinde, tüm gruplarda (çiğ, haşlama sonrası ve kızartma sonrası) L* (siyah-beyaz) değerinin depolama sonunda başlangıç değerine göre önemli oranda arttığı (p0.05). Dondurarak depolanmış çiğ glazesiz, haşlanmış glazesiz ve glazeli örnekler ile kızartma sonrası glazesiz örneklerin b* (mavi-sarı) değerinde ise önemli bir azalma saptanırken (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, the changes in color (L *, a * and b *) and sensory quality during the storage (-18 oC) of frozen glazed and unglazed stuffed meatballs produced with trout instead of red meat in inner ingredients were investigated. As a result of this research, the moisture, the crude ash, the lipid and the crude protein contents of stuffed meatballs produced with trout was found as %58.25 ± 0.93, %2.01 ± 0.05, %5.28 ± 0.29 and %7.69± 0.08, respectively. The content of total saturated fatty acids composition (∑SFA), total mono unsaturated fatty acids composition (∑MUFA) and total poly unsaturated fatty acids composition (∑PUFA) was found to be %12.52 ± 0.23, %39.10 ± 1.27 and %43.73 ± 1.98, respectively. In the evaluation of color (L *, a * and b *) of frozen as glazed and unglazed groups, L * (black and white) value significantly increased in all groups (raw, boiled and fried sample after freezing) when compared to the initial and the end of storage value (p 0.05). There was a significant decrease in b * (blue-yellow) values of frozen raw sample with unglazed (p0.05).