Düşük ve yüksek canlı ağırlığa sahip gökkuşağı alabalıkları (Oncorhynchus mykiss (Walbaum, 1792)) arasındaki genetik varyasyonun mikrosatelit markırlar kullanılarak belirlenmesi
The determination of genetic variation between low and high weight rainbow trout (Oncorhynchus mykiss (Walbaum, 1792)) by using microsatellite markers
  1. Tez No: 246927
  2. Yazar: ERCÜMENT AKSAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada aynı yetiştirme koşullarında bulunan 8 aylık Gökkuşağı alabalığı (Onchorhynchus mykiss) gruplarında yüksek ve düşük canlı ağırlığa sahip bireyler arasındaki genetik varyasyon mikrosatelit markırlar kullanılarak ortaya çıkarılmıştır. On üç lokusta genotipik varyasyon araştırılmıştır. Mikrosatelit bölgelere SSCP uygulamaları ile her lokustaki allel sayıları tespit edilmiştir. Çalışılan 13 adet mikrosatelit lokusta 19'u özgün olmak üzere toplam 90 adet allel gözlenmiştir. Faktöriyel benzerlik analizi sonucu grupların birbirlerinden ayrı gruplar oluşturduğu kaydedilmiştir.Tüm lokuslar bazında beklenen heterozigotluğun (He) 0,7800-0,9419 arasında ve gözlenen heterozigotluğun (Ho) 0,8037-0,9628 değerleri arasında değiştiği saptanmıştır. Her iki grupta Ho değeri, He değerinden istatistiki olarak önemsiz bulunmuştur (p>0.05). Gruplar için gruplar içi fiksasyon indeksi (FIS) değerleri 0,07655, tüm lokuslar için hesaplanan gruplar arası genetik çeşitlilik (FST) değerinin ise 0,05611 olduğu saptanmıştır. Gruplar arası hesaplanan FST değerlerine göre, gruplar arası genetik mesafe önemsiz bulunmuştur. Grupların Hardy-Weinberg dengesinde (HWE) olduğu belirlenmiştir. Gruplar içi genetik mesafe yüksek ve düşük canlı ağırlığa sahip gruplarda benzer olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, genetic variation between low and high weight 8 months rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) groups as the same breeding condition were determined by using microsatellite markers. Allele numbers in each locus were determined by application of SSCP to the microsatellite sections. A total of 90 alleles and 19 private alleles were observed from 13 microsatellite locus. According to the results from factorial correspondence analysis, it was determined that each of the groups were formed different groups from each other.Considering all locus, expected heterozygosity (He) and observed heterozygosity (Ho) values were changed from 0.7800-0.9419 and 0.8037-0.9628 respectively. Ho value was not significantly (p>0.05) higher than He value of each groups. Fixation index for subgroups (FIS) values were 0.07655, in gropus and the overall average diversity between groups (FST) value of the all locus was calculated as 0.05611. According to FST values calculated from between groups, genetic distances between groups were found no significant (p>0.05). It was determined that each groups were at the Hardy-Weinberg equilibrium. Considering genetically distance in groups, it was observed that the distance was the same in low and high weight groups.