Albino ve normal pigmentli gökkuşağı alabalığı (Onchorhyncus mykiss walbaum, 1792)'nın bazı verim özelliklerinin saptanması
The detarmination of some growth characteristics of albino and normal pigmented rainbow trout (Onchorhynchus mykiss walbaum, 1792)
- Tez No: 200208
- Danışmanlar: PROF.DR. İHSAN AKYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
IÖZETALBİNO VE NORMAL PİGMENTLİ GÖKKUŞAĞI ALABALIĞI(Onchorhynchus mykiss Walbaum, 1792)' NIN BAZI VERİM ÖZELLİKLERİNİNSAPTANMASIBu çalışma, Hatay ili Dörtyol ilçesine bağlı Gölkent Gölü'nde yapılmıştır.Çalışmada ayrı ayrı ve karışık olarak yetiştirilen albino ve normal pigmentli GökkuşağıAlabalıkları'nın (Onchorhynchus mykiss Walbaum, 1792) büyüme performansları, yemdeğerlendirme oranları ve yaşama oranları incelenmiştir. Çalışmada 0+ yaş grubuna aitortalama 28g. ağırlığında 90 adet normal pigmentli ve 90 adet albino GökkuşağıAlabalığı kullanılmıştır. Deneme, albino (20 adet), karışık (10 adet normal ve 10 adetalbino) ve normal pigmentli (20 adet) balıklardan oluşan üç farklı muamele grubundanoluşmaktadır ve her bir grup üç tekerrürlü olarak incelenmiştir.Deneme sonunda, normal pigmentli, karışık grup ve saf albino gruplarındakideğerler bireysel canlı ağırlıklar açısından sırasıyla 117,86±3,37g, 109,77±10,63g ve124,50±6,38g şeklinde belirlenmiş, albino ve normal pigmentli grupların büyümeperformansları karışık gruptan yüksek çıkmıştır (P0,05).
Özet (Çeviri)
IIABSTRACTTHE DETERMINATION OF SOME GROWTH CHARACTERISTICSOF ALBINO AND WİLD PIGMENTED RAINBOW TROUT(Onchorhynchus mykiss Walbaum, 1792).This study was conducted in a reservoir lake which is called Gölkent Lake,Dörtyol, Hatay-Turkey. In this study, we have compared the growth performance, feedconversion and survival ratio of wild pigmented and albino Rainbow Trout(Onchorhynchus mykiss) in floating net cages. In the study, 90 albinos and 90 wildpigmented 0+ year class fingerlings (mean fish weight 28g) were used. A 3x3 factorialdesing by three growth treatments was used and all treatments were triplicated.At the end of the study, mean fish weights were 117,86±3,37 g wild, mixedgroup 109,77±10,63 g and pure albinos 124,50±6,38 g According to final mean weights,we might conclude that albino and wild group has shown better growth performance incomparison to the mixed group (P0,05).