Epizodik ve kronik migrende göz kırpma refleksi
Blink reflex in epizodic and chronic migraine
  1. Tez No: 594899
  2. Yazar: BURCU POLAT
  3. Danışmanlar: DR. FİKRET AYSAL, DR. MUSA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İnsanları etkileyen ağrılar içinde baş ağrısı en sık olanlarındandır. Tüm başağrıları içinde migren ortalama yıllık %12 prevalans oranı ile gerilim tipi baş ağrısından sonra en sık görülenidir. Son yıllarda yapılan çalışmalar, migrenli hastalarda beyin sapının fonksiyonel anormalliği ile ilişkili olarak trigeminovasküler sistemdeki değişiklikleri araştırmaya yönelmiştir. Göz kırpma refleksi (GKR), tigeminovasküler sistem araştırmasında kullanılan objektif elektrofizyolojik bir yöntemdir. Değişik çalışmalarda, primer baş ağrısında GKR anormallikleri tanımlanmıştır. GKR toparlanma eğrileri (recovery cycles), habitüasyon yanıtları; primer başağrılarında, nosiseptif trigeminal sistemin durumu hakkında geçerli-güvenilir bilgi edinilmesinde ve trigeminal yolların daha doğru bir şekilde değerlendirilmesinde kulllanılabilir. Migrenlilerde GKR incelemesinde, toparlanmada (recovery) artış ve habitüasyonda azalma olması, santral inhibitör mekanizmalarda bozukluk olabileceğini düşündürmektedir. Kortikal hipereksitabilitenin yanında inhibisyonda azalmanın migrendeki fizyopatolojik mekanizmaların bir kısmını izah edebileceği iddia edilmektedir. Santral inhibitör mekanizmalardaki değişikliklerin GKR üzerindeki etkisi nedir? GKR çalışmaları, migren fizyopatolojisini daha iyi anlamada katkı sağlayabilir mi? Kronik migrenliler ile epizodik atakları olan migrenliler arasında sensitizasyon açısından bir fark varmı? Bu soruları araştırmak üzere; Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi baş ağrısı polikliniğinde takip edilen migren tanısı alan 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların 32'si aurasız migren (grup1) ve 28'i kronik migren (grup2) olarak iki gruba ayrıldı, üçüncü grup (grup 3) kontrol grubuydu. Grup 1'in 24'ü kadın, 8'i erkek, grup 2'nin ise 25'i kadın, 3'ü erkekti. 20'si kadın,10'u erkek 30 sağlıklı kontrol alındı. Çalışma hastanemiz etik kurulundan onay aldı. Hastalar ve kontrollere standart yöntem ve ikili uyarı tekniği ile GKR çalışıldı. Hasta grubunda, nörolojik muayene, rutin kan testleri ve kranial görüntülemeler normaldi.
Özet (Çeviri)
Migraine is the second most diagnosed headache after tension type headache. Recent studies have shown functional abnormalities of the midbraine in migraineurs leading to investigations of the trigeminovascular system variations. An objective electrophysiological method to evaluate the trigeminovascular system is the blink reflex(BR) Disfunction of the central inhibitory mechanisms have been suggested in migraineurs with increased recovery and decreased habituation of the BR. The aim of the study was to evaluate effect of inhibitory mechanism with BR in chronic versus episodic migraineurs and normal controls. We evaluated 60 migraine patients of our headache outpatient clinic.We seperated two groups: group 1 consisting of 32 patients without aura and group 2 of 28 chronic migraine patients. A third group of 30 healthy subjects formed the controls. BR was run by standart methods and double stimulation technics in patients and controls. Our results of the chronic as well as migraine without aura groups compared to the controls revealed bilateral increased recovery in 200 ms interstimulus interval i.e decreased habituation. Recovery of 2000 ms interstimulus interval (ISI) on the right side and 5000 ms interstimulus interval on the left side was statistically significant in chronic migraine patient group in contrast to the controls. Statistical significant recovery was present on the left side in 500 ms and 1000 ms ISI in migraine without aura compared the controls. Chronic migraine group showed better recovery at higher ISI(> 2 sn) in contrast to the two other groups. We proposed that increase of sensitisation in trigeminal structures of chronic migraineurs is more prominent.