Yoksulluk ve yoksullukla mücadelede eğitim politikaları
Poverty and education policies in fight aganist poverty
- Tez No: 594901
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ŞANLI GÜLBAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüz dünyasının karşı karşıya kaldığı en büyük sorunlardan bir tanesi yoksulluktur. Dünya üzerinde yaşayan insanların arasında milyonlarcası yoksulluk, açlık sorunuyla karşı karşıyadır. Bu can acıtıcı tablo az gelişmiş, gelişmekte olan ülkelerde kendisini daha çok hissettirmektedir. Sefalet içinde yaşayan kadınlar, açlıkla, eğitimsizlikle, yoklukla hayata başlayan çocuklar yoksulluğun en derinden etkilediği kesimlerdir. Yoksullukla mücadele için bir takım şeyler yapılmasına rağmen, bu sorun tam anlamıyla çözüme kavuşturulamıyor. Acaba yeteri kadar özveri gösterilmiyor mu, yoksa uygulanan yanlış politika ve tercihler neticesinde insanlar yoksullukla karşı karşıya bırakılıyor; muamma… Bu çalışma ve araştırmanın temel amacı; yoksulluk sarmalına dolanmış insanların bu sarmaldan çıkabilmelerine imkan verecek olan eğitim politikalarının yoksullukla olan ilişkisini ortaya koymaktır. Birinci bölümde yoksulluk tanımı, çeşitleri, ölçüm yöntemleri, dünya nüfusunun yoksulluk durumu konuları anlatılmıştır. İkinci bölümde eğitime iktisadi ekollerin nasıl baktığı ve eğitimin ekonomi, kalkınma, beşeri sermaye ile olan ilişkisi ve bu ilişkiler sonucunda yoksullukla arasında nasıl bir ilişki olduğu anlatılmıştır. Son bölümde ise günümüz eğitim sistemleri ve eğitimin önemi, etkin eğitim için yapılması gerekenler anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the biggest problems facing today's world is poverty. Among the people living on earth, millions of people face poverty and hunger. Thi s painfultable is underdeveloped, which makes itself more felt in developing countries. Women living in poverty, starvation, uneducated, children starting out with poverty are theareas that poverty affects most. Although a number of things have been done to tackle poverty, this problem cannot be fully resolved. Whether or not enough devotion is shown, or thewrong policies and preference sapplied, people are faced with poverty; enigma… The main purpose of this study and research; the aim of this course is toreveal the relationship between education policies and poverty which will allow people who are wrapped in poverty to get out of thisspiral . Inthefirstpart, definition of poverty, types, methods of measurement, poverty of the world population are explained. In these cond chapter, how the economic shools look at education and the relationship between education, economy, development, human capital and the relationship between poverty and these relations is described. Inthelast death, today's education systems and the importance of educationare explained.