Leader-member exchange and turnover intention of white-collar employees: a moderated mediation model
Beyaz yaka çalışanlarda lider üye etkileşimi ve işten ayrılma niyeti ilişkisi: Moderatörlü aracılık modeli
- Tez No: 594925
- Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Lider-Üye Etkileşimi teorisine göre, çalışan ve yönetici arasındaki ilişkinin kalitesi bireysel ve örgütsel anlamda iş tatmini, iş performansı, işten ayrılma ya da örgütsel bağlılık gibi bir çok sonucun yordayıcısıdır. Bu çalışmada ise lider-üye arasındaki ilişki kalitesinin işten ayrılma niyeti ile ilişkisi ve bu ilişkide işe yabancılaşmanın aracı rolü test edilmiştir. Aynı zamanda, yönetici ile kurulan ilişki ve yöneticilerin davranışlarının bazı çalışanlar için daha fazla anlam ifade edebileceği görüşü ile çalışanların negatif duygulanım seviyeleri de düzenleyici değişken olarak analizlere dahil edilmiştir. Kurumsal bir şirkette 300 beyaz yakalı çalışan ile yapılan bu çalışmanın sonuçları, çalışma hipotezlerini doğrular niteliktedir. Buna göre; yönetici ile üye arasındaki ilişki kalitesi ve yabancılaşma ayrı ayrı işten ayrılma niyetini yordamaktadır. İlave olarak, lider üye etkileşimi ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide, işe yabancılaşma aracı rol üstlenmektedir. Son olarak negatif duygulanımın derecesi hem lider üye etkileşimi – işe yabancılaşma ilişkisinde hem de işe yabancılaşmanın aracı rolünde düzenleyici etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
According to Leader Member Exchange Theory (LMX), the quality of the relationship between leader and member predicts several outcomes in individual, group, and organizational levels such as job satisfaction, job performance, turnover and organizational commitment. Present study examined the relationship between LMX and turnover intention and also mediating effect of work alienation in this relationship. Also, considering the fact that quality of the relationship with leader would mean more for some employees, negative affectivity was added to the model and moderator effect of negative affectivity on LMX – alienation relationship and on the mediating role of alienation between LMX-turnover intention relationship were assessed. The study was conducted with 300 white collar employees and findings of the study confirmed the proposed relationship. Based on the results, it was found that LMX and work alienation predicts turnover intention of employees and also alienation had mediating effect on these relationships. Also, these relationships were not same for everyone, negative affectivtiy indicated a moderating effect on both LMX-alienation and mediating role of alienation.