Spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin problem çözme becerilerinin psikolojik dayanıklılık ve benlik saygısı ile ilişkisi
The relationship between the problem-solving skills, psychological endurance and self-respect of students of the faculty of sport sciences
  1. Tez No: 594924
  2. Yazar: ELVAN ŞARLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERDA ŞULE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin problem çözme becerileri ile psikolojik dayanıklılıkları ve benlik saygıları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. İlişkisel modele uygun olarak tasarlanan bu araştırmada, demografik özelliklerin lisans öğrencilerinin problem çözme becerileri, benlik saygıları ve psikolojik dayanıklılık durumları ile olan ilişkisi araştırılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesi sonucunda; katılımcıların demografik özelliklerinin, cinsiyet konusunda“erkek”, sınıf düzeyi konusunda“birinci sınıf”, bölüm konusunda“öğretmenlik”, gelir düzeyi konusunda“orta”, ailenin ikamet yeri konusunda“küçük şehir”gruplarında sıklıkla kümelendikleri ve bunların sonucunda da araştırmaya katılan lisans öğrencilerin psikolojik dayanıklılıklarının“orta düzeyde”, problem çözme becerilerinin“orta düzeyde”, benlik saygılarının da“orta düzeyde”olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin psikolojik dayanıklılıkları cinsiyetlerine, öğrenim gördükleri bölüme, sınıf düzeylerine, ailelerinin gelir düzeyine ve ailelerinin ikamet ettikleri yere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşmakta olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıntılı analiz ve sonuçlar çalışmanın ilgili yerlerinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the problem solving skills and psychological endurance and self-esteem of the students of the faculty of sports sciences were examined. In this study, which was designed in accordance with the correlation model, the relationship between demographic characteristics, problem-solving skills, self-esteem and psychological resilience of undergraduate students was investigated. As a result of the analysis of the data obtained; The demographic characteristics of the participants were frequently clustered in“male”in terms of gender,“first grade”in class level,“teacher”in department,“middle”in income level, and“small city”in terms of family's residence. It was concluded that the psychological resilience of undergraduate students participating in the research was“moderate”, their problem-solving skills were“moderate”and their self-esteem was“moderate”. The psychological resilience of the students differs statistically according to their gender, department, class level, the income level of their families and the place of residence of their families. Detailed analysis and results are given in the relevant parts of the study.