Romantik ilişkisi olan bireylerde mükemmeliyetçilik, duygusal zeka ve affetme davranışı arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationship between perfectionism, emotional intelligence and forgiveness among individuals with romantic relationships
  1. Tez No: 755561
  2. Yazar: BÜŞRA PEKKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın konusu romantik ilişkisi olan bireylerde mükemmeliyetçilik, duygusal zekâ ve affetme davranışı arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesidir. Bu üç değişkenin birbiri ile ilişkisi, sosyo-demografik ve diğer özellikler temelinde oluşturulan gruplar (cinsiyet, medeni durum, çalışma durumu, içe dönüklük-dışa dönüklük) arasında bağımlı değişken düzeylerinin farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Ayrıca duygusal zeka ve mükemmeliyetçiliğin affedicilik düzeyini yordayıp yordamadığı incelenmiştir. Araştırma, ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini evli çiftler ile romantik ilişki yaşayan bekarlar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise kolayda örnekleme yöntemi ile seçilmiş 304 yetişkin oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla, Kişisel Bilgi Formu, Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Heartland Affetme Ölçeği ve Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için“IBM SPSS Ver.25”paket programından yararlanılmıştır. Elde edilen bulgulara bakıldığında, romantik ilişkisi olan yetişkin bireylerde mükemmeliyetçilik, duygusal zekâ ve affetme düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler olduğu görülmektedir. Katılımcıların mükemmeliyetçilik puanları ile affetme puanları arasında anlamlı ve negatif bir ilişki vardır. Ayrıca katılımcıların affetme puanları ve duygusal zekâ puanları arasında, anlamlı ve pozitif bir ilişki vardır. Gruplarası karşılaştırma sonuçlarına göre, mükemmeliyetçilik, duygusal zekâ ve affetmenin sosyo-demografik değişkenlere göre farklılaştığı bulunmuştur. Regresyon analizi sonuçlarına göre, mükemmeliyetçilik ve duygusal zekâ affetmeyi yordamaktadır. Elde edilen bulgular alanyazın temelinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the evaluation of relationship between the perfectionism, emotional intelligence and forgiveness behaviour of the individuals who have romantic relationship. The relationship of these three variables with each other, whether the levels of dependent variables differed between the groups formed on the basis of socio-demographic and other characteristics (gender, marital status, employment status, introvert-extrovert) were investigated. In addition, it was investigate the role of perfectionism and emotional intelligence levels in subjective forgiveness. Relational screening model was used in the research. The universe of the research consists of married couples and singles who have a romantic relationship. The sample of the study consists of 304 adults selected by convenience sampling method. Personal Information Form, Multidimensional Perfectionism Scale, Heartland Forgiveness Scale and Schutte Emotional Intelligence Scale were used to collect data in the study.“IBM SPSS Ver.25”package program was used for the analysis of the obtained data. When the findings are examined, it is seen that there are significant relationships between perfectionism, emotional intelligence and forgiveness levels in adults with romantic relationships. There is a significant and negative relationship between the participants' perfectionism scores and their forgiveness scores. In addition, there is a significant and positive relationship between the participants' forgiveness scores and emotional intelligence scores. According to the intergroup comparison results, perfectionism, emotional intelligence and forgiveness differ according to socio-demographic variables. According to the results of the regression analysis, perfectionism and emotional intelligence predict forgiveness. The findings were discussed on the basis of the literature.