Bharati Mukherjee'nin Yasemin ve Jhumpa Lahiri'nin Adaş romanlarındaki kimlik inşası ve toplumsal cinsiyet
Constructing identity and gender in Bharati Mukherjee's Jasmine and Jhumpa Lahiri's the namesake
- Tez No: 594932
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Sosyoloji, Western Linguistics and Literature, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kimlik, kişilerin kendilerini tanımlamak, toplumda yer edinebilmek için kullandıkları kültürel bir olgudur. Modern çağda kimliğin, kişilere tam olma hissi verebileceği ve kimlikler aracılığıyla kişinin, geçici bütünlük hissedebileceği varsayılır. Ancak kimlik, egemen iktidardan, kültürden, toplumdan ve zamandan ayrı düşünülemez. Dolayısıyla her bir kimlik içinde çeşitli anlamlar barındırır ve kimlik, oluşturulan bir kavram olarak doğal değildir. Kültürel bir inşa olarak kimlik, bu tezde, Bharati Mukherjee'nin Yasemin ve Jhumpa Lahiri'nin Adaş romanlarındaki karakterler üzerinden incelenecektir. Birinci bölümde, söylem, iktidar, dil ve göç toplumsal cinsiyet bağlamında tartışılacaktır. İkinci ve üçüncü bölümlerde ilgili romanlar detaylı incelenecek ve kimlik oluşumunun karakterler üzerindeki etkisi tartışılacaktır. Ayrıca isim – kimlik ilişkisi, ev ve aidiyet konuları toplumsal cinsiyet bağlamında ayrıntıyla incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Identity is a cultural phenomenon used by individuals to define themselves and gain a place in society. In the modern era, it is considered that identity is relatively stable and through identities an individual can feel a temporary completeness. However, identity cannot be dissociated from power, culture, society and time. Each identity bears various meanings and as it is constructed, identity cannot be defined as natural. In this thesis, identity has been examined as a cultural construction through the novels Jasmine by Bharati Mukherjee and The Namesake by Jhumpa Lahiri. In the first chapter, the concepts, discourse, power, language and migration have been discussed with a focus on gender. In the second and third chapters, the said novels have been scrutinized and the effects of identity construction on the characters have been examined. Moreover, throughout the thesis the name – identity relationship, home and belonging are the concepts discussed in detail in the context of gender.