Women effloresce in Bharati Mukherjee's novels and short stories
Bharati Mukherjee'nin roman ve kısa hikayelerinde kadın olgunlaşması
- Tez No: 313912
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT CERCİS TANRITANIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmada Bharati Mukherjee'nin eserlerindeki kadın kahramanlar ve bu kahramanların psikolojik yönden gelişimleri ortaya konacaktır. Mukherjee Amerikan Edebiyatı'nda göçmenlik ve göçmen psikolojisi üzerine yazan önemli kadın yazarlardan biridir. Ayrıca Hindistan doğumlu olan yazarın, eserlerinde postkolonyal ve tarihsel anlatımcılık ve kültürlülük gibi öğelerin bulunmasıyla da postmodern bir yazar olduğu aşikârdır.Yazarın ilk romanlarında göç eden kadınların karşılaştığı zorluklar ele alınmaktadır. Kendisinin de o dönemlerde Kanada'da sıkıntılı bir süreçten geçtiği düşünülürse bir nevi sürgün hayatını kaleme aldığı düşünülebilir. Kahramanların hepsini yalnızlık, mekânsızlık ve sarsıcı sonuçlar beklemektedir. Daha sonra Amerika'ya yerleşen yazarın roman ve kısa hikâyelerinde kahramanlar artık daha kararlı, mutluluğu kovalayan karakterlere dönüşmeye başlamışlardır. Geçmiş deneyimleri ne kadar kötü olursa olsun azimlerinden vazgeçmeyeceklerdir. Bununla birlikte sonraki romanlarda artık kahramanlar her iki toplumla barışık, ileriye bakarken geçmişini de unutmayan karakterlere dönüşmüştür. Böylece kronolojik olarak incelendiğinde Mukherjee'nin eserlerinde sorunlu kadın kahramanlardan sağlam kişilikli karakterlere doğru adımlar atıldığı görülmüştür.Böylelikle yazarın tüm eserleri incelendiğinde kadın kahramanlarda bir gelişim olgusundan söz edilebilir. Ayrıca eserlerini İngilizce kaleme almış olması yazarın tüm dünyada tanınmasını sağlamıştır. Aynı zamanda bu yönü Mukherjee'yi çağdaş Amerikan edebiyatında önemli bir yazar kılmıştır
Özet (Çeviri)
In this dissertation, we sought to explore the feminine protagonists and their effloresces in Bharati Mukherjee?s fiction. Mukherjee is one of the prominent authors dealing with immigration and immigrants? psychology. Also it is evident that Indian born Mukherjee using postmodern characteristics such as historifiction and cultures is both postcolonial and postmodern writer.The earlier novels authored by Mukherjee concern about the difficulties the immigrant women encounter. When considered that the author herself has harsh times in Canada, she pens the immigrant women characters who are imaginatively expatriated. All protagonists have the feeling of dislocation, alienation and traumatic consequences. In the later short stories and novels author by Mukherjee moving to America, the heroines turn into more determined and radiant characters than the earlier ones. They never give up for the pursuit of happiness no matter what they experience. However, in the last novels, the protagonists are reconciled with their two homelands, traditions and societies. Hence, on scrutinized Mukherjee?s novels and short stories chronologically, it can be easily understood the traumatic heroines convert into respectable individuals.To sum up, the women?s effloresce are ascertained in all Mukherjee?s short stories and novels. Also, the usage of English language in her fiction enables her to be known all over the world. At the same time Mukherjee becomes a distinctive writer in contemporary American literature.