Yetenek yönetiminde duygusal zeka boyutunun kullanımına yönelik bir alan araştırması
A field study about the use dimensions of emotional intelligence on the basis of talent management
- Tez No: 594943
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tezin yazılma amacı; günümüzün ekonomik rekabet ortamında işletmelere avantaj sağlayan iki kavram olan yetenek yönetimi ve duygusal zeka kavramlarını geniş bir çerçeve içerisinde incelemek ve iş hayatında kullanımını aktarmaktır. Yetenek yönetimi algısının işletme içerisinde nasıl oluştuğu, tüm aşamalarını kapsayacak şekilde incelenmiştir. Ayrıca duygusal zeka kavramı ile ilgili bireyi iş yaşamında nasıl etkilediği üzerinde durularak duygusal zekanın boyutları ile birlikte araştırılmıştır. Bu amaca ulaşmak için araştırma modeli ve hipotezler geliştirilmiş, geliştirilen bu hipotezler 153 kişilik 6 aydan fazla deneyimi olan beyaz yakalı olarak yazılım sektöründe çalışan örneklem grubu üzerinde test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis was written for to be the aim of this course is to examine the concepts of talent management and emotional intelligence in a wide framework and to explain its use in business life in today's economic competitive environment. It has been examined to cover all stages of how the perception of talent management is formed within the enterprise. In addition, it has been studied with the dimensions of emotional intelligence by focusing on how it affects the individual in business life. To achieve this goal, the research model and hypotheses are developed and these developed hypotheses and models were tested in a sample which was composed of 153 people working in the software industry as a white-collar with more than 6 months of experience.