Bölgesel kalkınma ajansları ve yönetişim: Yönetişim bağlamında Daka'nın TRB2 bölgesi'nin kalkınmasındaki rolü
Regional development agencies and governance: Daka's role in development of TRB2 region in governance context
  1. Tez No: 594951
  2. Yazar: MEHMET MEKİN YIKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KADANALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez çalışmasında yönetişim paradigmasına dayalı olarak Türkiye'de kurulan 26 bölgesel kalkınma ajanslarından biri olan DAKA örneği üzerinden geri kalmış veya az gelişmiş bölgelerde kalkınma ajanslarında yönetişimin bölgesel kalkınmadaki rolü incelenmiştir. Bu amaçla, Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan SEGE araştırmaları ve TÜİK tarafından yapılan Gelir ve Yaşam Koşulları araştırmalarında 26 düzey 2 bölgesi içerisinde son sırada yer alan TRB2 bölgesinde bir alan araştırması yapılmıştır. Araştırma ile az gelişmiş bölgelerde yönetişimin tek başına bölgesel kalkınmayı sağlayacak ve açıklayabilecek bir değişken olmadığı ortaya çıkarılmıştır. Alan araştırmasında DAKA yönetişimi yüksek düzeyde çıkmasına rağmen bölgesel kalkınma faaliyetleri yeterli düzeyde görülmemiştir. DAKA yönetişimi, daha çok bölge planlarının hazırlanması sürecine yoğunlaşmıştır. Bölge planlarının uygulanması için hedef ve stratejilerin projelendirilmesi gerekmektedir. Bunun için daha fazla yönetişim süreçlerine ihtiyaç vardır. Bölgesel kalkınma çabalarında yönetişime önem verilerek kalkınma faaliyetlerinin tümünde yönetişim süreçlerinin kurumsallaştırılması önem arz etmektedir. Kamu-özel kesim işbirliğinin özellikle işletmecilik temelinde farklı yapı ve boyutlarda ortaklığa dönüştürülmesine yönelik modeller üzerinde durulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the role of governance in development agencies in underdeveloped regions on regional development is examined through DAKA case which is one of the 26 regional development agencies established based on the governance paradigm in Turkey. For this purpose, field research was carried out in TRB2 region which is the last of 26 level 2 regions in SEGE researches conducted by the Ministry of Development and Income and Living Conditions researches conducted by TUIK. The research revealed that governance in underdeveloped regions alone is not a variable that can provide and explain regional development. Although DAKA governance was high in the field research, regional development activities were not seen as sufficient. DAKA governance is more focused on the preparation of regional plans. For the implementation of regional plans, objectives and strategies should be projected. This requires more governance processes. In the regional development efforts, the institutionalization of governance processes is important in all development activities, with emphasis on governance quality. It is recommended to focus on models for transforming public-private cooperation into partnerships of different structures and dimensions, especially on the basis of business administration.