Günümüzde üretilen çinilerde çağdaş resmin etkileri
The effects of contemporary painting on tiles produced today
  1. Tez No: 594968
  2. Yazar: EYLEM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. CÜNEYT KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tarih öncesi dönemlerden günümüze resim, çini ve seramik çok farklı yöntemler uygulanarak bir araya getirilmiştir. Çini dekorlama yöntemlerinin çağdaş sanat bağlamında uygulanması resmin boyama tekniklerinin sürdürülebilirliği açısından yeni ifade biçimlerinden biri olmaktadır. 20. Yüzyıl ile birlikte hızla büyüyen modern toplumlar ile sanatın bütün ilkeleri değişmiş, çağdaş sanatçılar kısıtlı malzemeye bağlı kalmayarak eserlerinde farklı anlatım yöntemleri uygulamışlardır. Günümüz sanatında disiplinler arası etkileşimler çok sık bir şekilde kullanılmaktadır. Çini sanatı da bu etkileşimden yoğun olarak faydalanmaktadır. Geleneksel çini sanatının kendine özgü teknikler ile çağdaş resmin uygulama arayışlarına alternatif yöntem olması, doğurgan bir üretim alanı olarak dikkat çekmektedir. Bu çalışmanın amacı, günümüzde üretilen çinilerde çağdaş resmin etkilerini incelemektir. Bu bağlamda dünyadaki ve ülkemizdeki çini ve seramiklerinden seçilen örnekler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Painting, tile and ceramics have been brought together by applying numerous diverse methods from prehistoric time to the present. Application of tile decorating methods in the context of contemporary art is one of the new forms of expression in terms of the sustainability of painting techniques. With the rapidly growing modernism in the 20th century, all the principles of art have changed and contemporary artists have applied different methods of expression in their works without being bound by limited materials.In today's art, interdisciplinary interactions are frequently used.Tile art also benefited intensively from this interaction. Due to the fact thatspecific techniques of traditional tile art being an alternative method to the search for application of contemporary painting, it stands out as a rich production area. The aim of this study is to examine the effects of contemporary painting on the tiles produced today. In this context, the samples selected from the tiles and ceramics in the world and in our country were examined.