Familie und bildung in Johann Heinrich Pestalozzis roman 'Lienhard und Gertrud'
Family and education in Johann Heinrich Pestalozzi's novel 'Lienhard and Gertrud'(Eng) / Johann Heinrich Pestalozzi'nin romanı Lienhard ve Gertrud'da' aile ve eğitim(TR)
  1. Tez No: 594969
  2. Yazar: MÜRÜVVET ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH TEPEBAŞILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Johann Heinrich Pestalozzi'nin“Lienhard und Gertrud”isimli halk romanı, pedagojik eğitim açısından önem arz etmektedir. Kendisi, bu eserine fikirlerini işlemekle kalmamış aynı zamanda sosyal, politik ve pedagojik düşüncelerine de yer vermiştir. Pedagoji alanında Pestalozzi, en önemli isimlerden biridir ve genel eğitimin öncüsü olarak kabul edilir. Kendisi, eğitimi bütünsel bir bakış açısıyla ele almış ve bütünsel eğitim kuramının ana kuralının, kafa, kalp ve el ile öğrenmek olduğunu ileri sürmüştür. Günümüzde bu eğitim kuramı, okulların eğitim planlarında hala dikkate alınmaktadır. Bütünsel eğitim kuramının temelinde,“düşün, hisset ve hareket et ilkeleri”yatar. Kafa, aklı; kalp, ahlakı; el ise işlevselliği temsil eder. Eğitimin aile, çocuk ve toplum üzerindeki öneminin farkında olunmadığı bir dönemde Pestalozzi, büyük bir çığır açarak öncelikle kendi yaşadığı döneme, daha sonra ise gelecek çağlara ışık tutacak bir eğitim biliminin temellerini atmıştır. Oluşturmuş olduğu eğitim kuramının ana iskeletinde, eğitim için en önemli olan şeyin iyi bir kalbi ve vicdanı olan insanlar yetiştirmek olduğunu önemle vurgulamıştır. Pestalozzi, eğitim ile bir toplumun geliştirebileceğine, kalkınabileceğine inanır. Çocuklar iyi bir karaktere sahip olmalıdırlar ve ebeveynler bu konuda en büyük rolü oynarlar, özellikle de anneler. Değerler eğitimi çocuklara zamanında verilmelidir ki çocuklar bunları davranışa dönüştürebilsinler. Johann Heinrich Pestalozzi'nin tezine göre,“Eğitim ailede başlar ve düzenin olmadığı yerde disiplinden bahsedilemez, disiplinin olmadığı yerde de gelişim olmaz.”
Özet (Çeviri)
Johann Heinrich Pestalozzi's folk novel“Lienhard und Gertrud”is important in terms of pedagogical education. Not only did he process his thoughts to this work, he also included his social, political and pedagogical ideas. In the field of pedagogy, Pestalozzi is one of the most important figures and is considered the pioneer of general education. He handled education from a holistic point of view and argued that the main rule of holistic education theory was to learn by head, heart and hand. The principles of think, feel and act lie at the heart of holistic education theory. The head represents the mind, the heart represents morality, and the hand represents functionality. In the main framework of his theory of education, he emphasized that the most important thing for education is to educate people who have a good heart and conscience. His foundations of educational science still shed light on us today. Pestalozzi believes that a society can develop and progress through education. Children should have a good character and parents play the biggest role in this, especially mothers. Values education should be given to children on time. They should confront these values in childhood to turn them into behavior. According to Johann Heinrich Pestalozzi's thesis,“education begins in the family”and he also argues that where there is no order, there can be no mention of discipline, and where there is no discipline, there can be no development