Fibercement levhaların ısı etkisindeki davranışın incelenmesi
Investigation of the behavior of fibercement boards on the heat effect
  1. Tez No: 594967
  2. Yazar: FATİH YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Teknolojik gelişmelere paralel olarak, yapıların gelişimi ve değişimi hızlanmıştır. Gelişen teknoloji ile birlikte yaşam koşullarının iyileştirilmesi için iklim koşullarına ve yangına dayanıklı malzeme üretimi için çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmaların ışığında selüloz elyafı, kuvarsla takviye edilmiş çimento özlü levhalar kullanılmaktadır. Fibercement levhaların iklimsel farklılıklar ve yangın gibi etkenler nedeniyle mekanik ve fiziksel özelliklerinde değişimler olmaktadır. Araştırmamızda laboratuvar ortamında farklı sıcaklıklarda +100 C°, +200 C°, +300 C° ve +20 C°, -20 C°, -40 C° 25×10 cm (8 mm, 12 mm, 16 mm, 20 mm et kalınlıklı ) boyutlarında fibercement malzemeler test edilmiştir. Fibercement malzemesinin dayanım ve malzemedeki fiziksel değişimler eğilme testi ile belirlenmiştir. Genel olarak fibercement numunesinde en büyük değişken faktörü sıcaklık olmuştur. Yük taşıma kapasitesi sıcaklık artışlarında doğru orantılı olarak düşüş göstermiştir. Numune kalınlığının artışı aynı sıcaklıklarda yük taşıma kapasitesinde yükselmesine sebep olmuştur. Eğilme dayanımları ise sıcaklık artışında doğru orantılı olarak azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In parallel with technological developments, the development and change of the structures accelerated. With the developing technology, works for the production of fire resistant materials for climate conditions and for the improvement of living conditions are continuing. In the light of these studies, cellulose fiber, quartz reinforced cement core slabs are used. Changes in the mechanical and physical properties of fibercement sheets due to climatic differences and fire. In our research, in the laboratory environment at different temperatures +100 °C, +200 °C, +300 °C and + 20 °C, -20 °C, -40 °C 25×10 cm (8 mm, 12 mm, 16 mm, 20 mm wall thickness) fibercement materials were tested. Strength and physical changes of fibercement material were determined by bending test. In general, the largest variable factor in the fibercement sample was temperature.The load carrying capacity decreased proportionally in temperature increases. The increase in sample thickness increased the load carrying capacity at the same temperatures. It was observed that the bending strength decreases proportionally with increasing temperature.