The gender violence in Alice Walker's The Color Purple and Khalid Hussein's a Thousand Splendid sun
Alice Walker'in Renkli Mor ve Khalid Hossieni'nin Büyük Bir Splendid Günü'nün Cinsiyet Şiddeti
- Tez No: 594991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kadına karşı kullanılan 'Şiddet' kavramı, ağırlıklı olarak erkeklerin kadına yönelik davrandığı şiddetli eylemler hakkında konuşmakta pratik bir kelimedir. Sınıf, gelir ve kültür ne olursa olsun tüm toplumlarda baskın olan eski bir ortak gerçekliktir; Bir kadının hem fiziksel hem de psikolojik bütünlüğünü etkileyen. Hem Alice Walker'ın Renk Moru hem de Halid Hüseyin'in Bin Görkemli Güneşindeki kadınlar: Yaşamlarında erkekler tarafından saldırıya uğrayan ve mağdur edilen kadınlar. Buna göre, bu çalışma dört bölüme ayrılmıştır. Alice Walker ve Khalid Hüseyin'in romanlarını analiz etmeyi ve karşılaştırmayı, özellikle de her iki romanın kadın karakterleri üzerindeki şiddet ve istismarın etkilerine ve erkek odaklı ve kontrollü toplum tarafından zorlanan toplumsal cinsiyet rollerine meydan okumalarına odaklanmayı hedeflemektedir. İlk bölüm, her ikisine de kısa biyografiler vererek ve sonra da her iki roman için kısa özetler vererek her iki yazarın da hayatını tanıtıyor. İkinci Bölüm toplumsal cinsiyet şiddetini, nedenlerini ve etkilerini gösteren ve ayrıca Feminizm teorisini açıklayan bir tanımı yapmaktadır. Üçüncü dünya ülkelerinde kadınların sorunu hakkında üçüncü Bölüm. Son bölüm kadın karakterleri ve her iki romanda da şiddete nasıl dayandıklarıyla ilgili.
Özet (Çeviri)
The concept of 'Violence' which is used against women is a practical word in talking about the fierce acts that are mainly acted by men against women. It is an ancient common reality dominant in all societies regardless of class, income, and culture; affecting both the physical and psychological integrity of a woman. The women in both Alice Walker's The Color Purple and Khalid Hussein's A Thousand Splendid Sun : The women that are assaulted and victimized by the men in their lives. Accordingly, the present study is divided into four chapters. It aims to analyse and compare Alice Walker's and Khalid Hussein's novels, specifically focusing on the influences of violence and abuse on female characters of both novels and the way they challenge gender-roles forced by the male-oriented and controlled society. The first chapter introduces both writers' lives by giving short biographies about them and then giving short summaries for both novels. The second Chapter defines gender violence, showing its causes and effects and also explaining Feminism theory. The third Chapter about the issue of women in the third world countries. The last chapter is about the female characters and how they endure the violence in both novels.