Farklı çöktürme yöntemleri ile ce0.8sm0.2o1.9 elektrolit malzemenin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation of ce0.8sm0.2o1.9 electrolyte material and characterisation with different settling methods
- Tez No: 595002
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ FARUK ÖKSÜZÖMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çağımızın getirdiği endüstriyelleşme ve beraberinde gelen enerji ihtiyacı, enerji kaynaklarından doğan atıkların da artmasına sebebiyet vermektedir. Bu sebeplerden atıkların doğru ve verimli yönetiminin yanı sıra, temiz enerji kaynaklarının geliştirilmesi ve yaygın kullanımı da önem arz etmeye başlamıştır. Temiz enerji kaynağı olarak düşünebileceğimiz yakıt hücreleri bu süreç içerisinde başvurulan enerji kaynaklarından biri olarak yerini almaktadır. Uygulama alanının da geniş bir yelpazeyi kapsıyor oluşu yakıt hücrelerinin tercih edilmesinde önemli bir etmendir. Bu çalışmanın amacı seçilen sekiz farklı çöktürme yöntemi) ile (solvatermal, hidrotermal, karbonat ile birlikte, hidroksit ile, hekzametilen tetra amin ile, okzalat ile, ultrases ile ve SPRT yöntemiyle elde edilen 16 (iki farklı sinterleme sıcaklığı seçilmiştir) örnek üzerinden en yüksek iyonik iletkenliği sağlayan yöntemin ve sinterlenme sıcaklığının belirlenmesidir. Bu özellikler belirlenirken TGA-DTA, XRD, SEM, EIS gibi analizlere başvurulmuş ve numunelerin yoğunluğuna bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The industrialization brought by our age and the energy needs coming from its cause an increase in the waste generated from energy resources. For these reasons, besides the correct and efficient management of waste, the development and widespread use of clean energy resources has become important. Fuel cells, which we can think of as a clean energy source, take their place as one of the sources of energy used in this process. The application area covers a wide range and it is an important factor in the choice of fuel cells. The aim of this study is to choose the most suitable method of analysis with eight different precipitation methods (solvothermal, hydrothermal, carbonate, with hydroxide, hexamethylene tetra amine, oxalate, with oxalate and by SPRT method 16 (two different sintering temperatures selected). The determination of the ionic conductivity and the sintering temperature were determined while TGA-DTA, XRD, SEM and EIS were used for the determination of these properties.