Özel hastanelerde büyüme ve rekabet stratejileri uygulamaları: Ankara ili örneği
Growth and competitive strategies in private hospitals: A case of Ankara
- Tez No: 595004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sağlık hizmetinin önemi, hizmete duyulan ihtiyacının giderek artması ve sektörün ülkemizdeki büyüklüğü göz önüne alındığında sağlık işletmelerinin yönetimi önem arz etmektedir. Bununla beraber sağlık hizmeti ve sağlık hizmet piyasası diğer hizmetlerden ve piyasalardan önemli ölçüde ayrılmakta, bu ayrıcalık sağlık işletmesi olan hastanelerin etkili ve verimli yönetimini zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmada kar odaklı sağlık hizmet sunucusu olan özel hastanelerin uyguladıkları büyüme ve rekabet stratejilerinin birlikte ele alınarak incelenmesi ve hastanenin maliyet, kalite ve finansal performansı üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Ankara ilinde faaliyet gösteren özel hastanelerin tamamına yönelik gerçekleştirilmiş olup bu hastanelerde görev yapan üst ve orta düzey yöneticileri kapsamaktadır. Özel hastane sahibi/ortağı de dâhil olmak üzere Ankara'da 37 adet özel hastanede görevli 183 yöneticiden anket yöntemi ile elde edilen veriler yapısal eşitlik modeli (YEM) ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda finansal performansının saf bağımsız değişken olarak hastanenin kalite ve maliyet performansından doğrudan ve pozitif yönde etkilendiği görülmüştür. Ayrıca özel hastanelerin uyguladığı büyüme stratejileri hastanenin finansal ve maliyet performansını etkilerken, hastane tarafından tercih edilen rekabet stratejileri ise hastanenin kalite performansı üzerinde açıklayıcı, doğrudan ve pozitif etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
Considering the importance of health care, increasing need for service and the size of the sector in our country, the management of health organizations is important. However, the health care and health care service marketplace differs significantly from the other services and the markets, and this privilege necessitates the effective and efficient management of hospitals with health care organizations. In this study, it is aimed to examine the growth and competitive strategies applied by private hospitals, which are profit-oriented health service provider, and to determine the effects on the cost, quality and financial performance of the hospital. The research was carried out for all private hospitals in Ankara and included senior and mid-level managers working in these hospitals. The data obtained from 183 managers working in 37 private hospitals in Ankara, including the private hospital owner/partner, were evaluated with the structural equation model (SEM). As a result of the research, it was seen that the financial performance was directly and positively affected by the quality and cost performance of the hospital as a pure independent variable. In addition, while the growth strategies implemented by private hospitals affect the financial and cost performance of the hospital, the competitive strategies preferred by the hospital have an explanatory, direct and positive impact on the quality performance of the hospital.