Sezai Karakoç'un siyasal fikri ve diriliş tezi
Sezai Karakoç'un siyasal fikri ve diriliş tezi
  1. Tez No: 595009
  2. Yazar: HARUN AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ALİ AĞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Türkiye'de Sezai Karakoç hakkında yapılan akademik çalışmalarda, Karakoç'un genel düşünce yapısı siyasal olan ile ilişkisi bağlamında yeterince değerlendirilmemiştir. Bu tez çalışması Sezai Karakoç'un siyasal fikrini, siyasal teori bağlamında felsefi-analitik bir metodoloji ile tartışmıştır. Çalışmanın temel iddiası; Sezai Karakoç'un düşüncelerinde açık seçik siyasal bir fikrin terkip edildiğidir. Bu siyasal fikrin çözümlenmesi ve izah edilmesi için ontoloji olarak siyasal, başka bir deyişle varlık-anlam-değer olarak siyasal kavramı eşliğinde bir tartışma yürütülmüştür. Öncelikle siyasal ve siyaset kavramlarıyla nasıl bir muhtevanın kastedildiği açıklanmış, akabinde ise ifade edilen kavramsal çerçeve eşliğinde Karakoç'un siyasal fikri izah edilmiştir. Karakoç'un eserleri siyasal düşünce bağlamında büyük ölçüde görmezden gelinmiş ya da gerekli ilgiyi görmemiştir. Bu nedenle düşünürümüzün fikirlerini ontoloji olarak siyasal kavramı bağlamında değerlendirmenin, Türkiye'de gerçekleşen siyasal tartışmalara sağlayacağı katkı göz önüne alınarak hareket edilmiştir. Çalışma boyunca Karakoç'un kamusa alanda bir varoluş biçimi olarak teklif ettiği kurumsal-olgusal-pratik unsurları mümkün kılan varlık-anlam-değer kümesinin ne olduğu cevaplanmaya çalışılmıştır. Diğer bir ifadeyle, Karakoç'un düşünceleri bağlamında siyaseti mümkün kılan şey nedir sorusunun cevabı aranmıştır. Bu bağlamda siyasal ile siyaset kavramları arasında yapılan ayrımdan istifade edilerek hareket edilmiştir. Bu sayede ontoloji olarak siyasal kavramını oluşturan temeller ve ilkeler açıklanmış ve beraberinde bunun ontik düzeye olan yansımaları gösterilmeye çalışılmıştır. Burada yapılan tartışmalar ile Karakoç'un düşüncelerindeki siyasal fikrin ilgili kavramsal çerçeve eşliğinde izah edilişinin, Sezai Karakoç'un teklif ettiği siyasal varoluş biçiminin daha iyi anlaşılması için yararlı olacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In studies that have been carried out in Turkey, Karakoç's ideas have not been adequately appreciated in the context of their relations with the political. In this study, Sezai Karakoç's political idea was discussed with a philosophical-analytical methodology in the context of political theory. Main claim of the study is that a political idea is clearly composed in Sezai Karakoç's writings. In order to decode and explain this political idea, a discussion was conducted with the concept of political as ontology, in other words, political as being-meaning-value. Primarily, what kind of content is meant by the concepts of political and politics is explained and afterwards Karakoç's political idea is explained within the conceptual framework that has been stated. In the context of political thought, Karakoç's works were largely ignored or didn't get required attention. Therefore this study was conducted by taking into account the contribution that will be made to the political debates taking place in Turkey by evaluating his ideas within the concept of political as ontology. Throughout the whole thesis, there is an attempt to answer what is the set of being-meaning-value that makes the institutional-factual-practical elements possible that Karakoç proposes as a form of existence in the public-private sphere. In other words, I tried to find an answer to the question of what makes politics possible in the context of Karakoç's thoughts. In this context the thesis is written by making a use of the distinction between political and politics. In this way the foundations which make the concept of political possible was made an exposition, and their reflections of exposition to ontic dimension was disclosed. It is hoped that the explanation of the discussions that has been put forward in these thesis and Karakoç's political idea within the conceptual framework helps to better understand the political existence form that he proposes.