A study on pre-service EFL teachers' admission into teaching programs and EFL teachers' recruitment in Turkish context
Türkiye bağlamında hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin öğretmenlik programlarına alımı ve İngilizce öğretmenlerinin atanmaları üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 595010
  2. Yazar: PELİN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN SAVAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 527
Özet
Bu açıklayıcı durum çalışmasının amacı, hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin İngiliz dili öğretimi programlarına kabul sürecini ve İngilizce öğretmenlerinin Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve üniversitelerce işe alım süreçlerini İngilizce öğretmenliği bölümü öğrencilerinin, öğretmen eğitimcilerinin ve İngilizce öğretmenlerinin görüşleri açısından incelemektir. Çalışmanın katılımcıları, 2017-2018 akademik yılında bir devlet üniversitesinde yabancı dil eğitim bölümüne devam eden lisans ve lisansüstü öğrencilerden, onların eğitimcilerinden ve daha önceden aynı bölümden mezun olmuş İngilizce öğretmenlerinden oluşmaktadır. Veriler anket ve görüşmeler yolu ile toplanmış ve tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistik ve içerik analizi ile analiz edilmiştir. Çalışma sonuçlarına bağlı olarak, bölümlere kabul ve işe alım süreçleri için yeni modellerin yansıra karar veren yetkililer, eğitimciler ve araştırmacılar için bazı çıkarımlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this explanatory case study is to examine the admission of pre-service EFL teachers into English language teaching programs and EFL teachers' recruitment to schools of Ministry of National Education (MoNE) and universities in Turkey from the perspective of students, teacher educators, and EFL teachers. The participants of the study consisted of graduate and undergraduate students who continued their education at the foreign language education department at a state university in the academic year 2017-2018, their teacher educators, and those EFL teachers who graduated from the same department earlier on. The data were collected via a survey and interviews and were analyzed through descriptive and inferential statistics and content analysis. Depending on the study results, new models for the admission and recruitment processes are suggested along with implications for policy makers, teacher educators, and researchers.