Şiir resimlemenin imgesel resim üzerine etkisi
The effect of poetry on imagi̇nary pai̇nti̇ng
- Tez No: 595035
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN YÜKSEL GEMALMAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim yedinci sınıf görsel sanatlar dersinde şiir resimlemenin imgesel resim üzerine etkisini incelemektir Araştırma“Bir Gemi Yanaştı Samsun'a Sabaha Karşı”konu başlıklı şiir ile sınırlandırılmıştır. Araştırmanın örneklemini Kayseri Mehmet Soysaraç Ortaokulu yedinci sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden deneysel bir tür olan, tam deneysel araştırma türü içinde yer alan son test kontrol grup deseni kullanılmıştır. Öğrenci çalışmaları geliştirilen değerlendirme kriter listesine göre; düşüncelerinde özgün olabilme, başlanan işi sonuçlandırabilme, resme konulan ismin orijinalliği, renk değerlerini kullanma, özgün biçimler resmetme, konuya ilişkin özgün bir kompozisyon düzenleyebilme, özgün bir teknik oluşturabilme kriterlerine göre puanlandırılmış ve nitel olarak yorumlanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere göre; incelenen çalışmalarda kriterlerin tamamında puanlar arasında imge zenginliği açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark çıkmıştır. Araştırma sonucunda; ilköğretim yedinci sınıf görsel sanatlar eğitimi dersinde, şiir resimleme yönteminin öğrencilerin imgesel resimleri üzerinde olumlu yönde katkı sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of poetry painting on imaginary painting in the seventh grade visual arts class. The sample of the study consisted of seventh grade students of Kayseri Mehmet Soysaraç Secondary School. In the research, the last test control group pattern which is a full experimental research type, which is an experimental type of quantitative research methods, is used. According to the evaluation criteria list of student studies developed; To be original in his thoughts, to finish the work started, the originality of the name put into the Picture, to use color values, to paint original forms, to edit an original composition on the subject, to ceate a unique technique was scored according to the criteria and interpreted qualitatively. According to the data obtained from the research; In all studies, a statistically significant difference was found between the scores in terms of image richness. As a result of the research; In the seventh grade visual arts education course, it was determined that poetry drawing method contributed positively to the students' imaginary paintings.