Üretim işletmelerinde süreç iyileştirme tekniklerinin kullanılabilirliği üzerine bir araştırma
A research on the availability of process improvement techniques in production facilities
  1. Tez No: 595056
  2. Yazar: EBRU OSKALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MUSTAFA YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Küreselleşmeyle birlikte işletmeler arasında rekabetin boyutu giderek artmıştır. İşletmeler bir taraftan müşteri talepleri doğrultusunda faaliyetlerini gerçekleştirmeye çalışırken diğer taraftan işletmeyi iyileştirmek için çabalamaktadırlar. İsrafları ortadan kaldırarak daha etkin bir iş akışı gerçekleştirmeyi hedefleyen bu çaba, tüm yöneticilerin hedefi olmalıdır. Bu da tam olarak, süreç iyileştirmenin ulaşmaya çalıştığı bir hedeftir. Bu araştırmada; süreç ve süreç yönetimi, süreç iyileştirme teknikleri ve araçları, kalite çemberleri, kaizen ve bu tekniklerin üretim işletmelerinde kullanılmasının sağlayacağı faydalar ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı üretim işletmelerinde süreç iyileştirme tekniklerinin kullanılabilirliğini ölçmektir. Bu amaç doğrultusunda konuyla ilgili teorik bilgilerin yanısıra bu konuda yapılan bir uygulamaya da yer verilmiştir. Bu bağlamda araştırma modeli Malatya I. ve II. Organize Sanayi Bölgelerinde çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren kalite belgesine sahip 105 üretim işletmesinde anket tekniği kullanılarak test edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler analiz edilirken ilk olarak betimsel istatistik hesaplamaları yapılmıştır, daha sonra çoklu grup karşılaştırmalarında t testi, Anova testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the globalization, the size of the competition among enterprises has gradually increased. Businesses strive to improve their business while trying to carry out their activities in line with customer demands. This effort, which aims to achieve a more efficient workflow by eliminating wastes, should be the goal of all managers. This is precisely the goal that process improvement seeks to achieve. In this study; process and process management, process improvement techniques and tools, quality circles, kaizen and the benefits of using these techniques in production enterprises are examined in detail. The aim of this study is to determine the process improvement techniques in production availability. For this purpose, the theoretical knowledge on the subject and an application on this subject has been included. In this context, research model has been tested by using questionnaire technique in 105 production enterprises having quality certificate in various sectors in Malatya I. and II. Organized Industrial Zones. When analyzing the data obtained from the research, firstly descriptive statistics calculations are made, then t-test in multiple group comparisons, Anova test and correlation analysis was used.