Evaluation of an English language program implemented at civil aviation cabin services program at an aviation higher vocational school in Turkey
Türkiye'de bir havacılık meslek yüksekokulu'nda sivil havacılık kabin hizmetleri programı'nda uygulanan İngilizce programının değerlendirilmesi
- Tez No: 595069
- Danışmanlar: PROF. DR. CENNET ENGİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sivil Havacılık, Education and Training, Civil Aviation
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı' nda uygulanan İngiliz Dili programının etkililiğini değerlendirmek amacıyla geliştirilmiştir. Bu amaçla, Stufflebeam (1971) tarafında geliştirilen CIPP (bağlam, girdi, süreç, ürün) değerlendirme modeli kullanılmıştır. Örneklem 2018-2019 eğitim öğretim yılında Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı'na kayıtlı olan 63 öğrenci, 2 İngilizce öğretim görevlisi ve programdan mezun olan 5 kabin memurundan oluşmaktadır. Veriler nicel ve nitel veri toplama yöntemleriyle toplanmıştır. Öğrencilere anket uygulanmıştır. Ayrıca, öğrenciler ile odak grup görüşmeleri, öğretim görevlileri ve kabin memurları ile bireysel görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Program ile ilgili daha ayrıntılı bilgi elde etmek için doküman analizi yapılmıştır. Nicel veriler betimsel istatistik yöntemleri kullanılarak analiz edilir iken, nitel veriler içerik çözümlemesi tekniği ile incelenmiştir. Çalışmanın sonuçları, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı'nda uygulanmakta olan İngiliz Dili programının amacına büyük oranda ulaştığını göstermiştir. Elde edilen bulgular, programın geliştirilmesi için bazı fiziksel şartların iyileştirilmesine ve bazı derslerin içeriğinin gözden geçirilmesine ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The study aims to evaluate the effectiveness of the English Language program implemented at Civil Aviation Cabin Services Program. To this end, CIPP (context, input, process, product) evaluation model developed by Stufflebeam (1971) was utilized. The sample composed of 63 students registered at the Civil Aviation Services Program in the 2018-2019 academic year, 2 English Language instructors and 5 flight attendats graduated from the program. The data were gathered through qualitative and quantitative data collection methods. A self-reported questionnaire was conducted to students. Besides, focus group interviews were conducted with students and individual interviews were conducted with instructors and flight attendants. Written documents were also examined to obtain more detailed data. While the quantitative data were analyzed through descriptive statistics, the qualitative data were examined via content analysis. The results revealed that the English Language program implemented at Civil Aviation Cabin Services Program was mostly served for its purpose. Findings suggested that some physical conditions could be enhanced and the content of some courses could be revised for the improvement of the program.