Numerical investigation of flow control strategies on delta wings
Delta kanatlarinda akiş kontrol stratejilerinin sayisal incelenmesi
- Tez No: 595070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT SERT, DOÇ. DR. MEHMET METİN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İnsansız Hava Araçları (UAV), İnsansız Muharebe Hava Araçları (UCAV) ve Mikro Hava Araçları (MAV)'nın kullanımı son yıllarda giderek artmaktadır. Araştırmacılar bu tarz araçlarda sıklıkla kullanılan ince olmayan delta kanatların etrafındaki karmaşık akış yapısını anlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, bu araçların uçuş performansını çeşitli aktif ve pasif yöntemlerle kontrol etmeyi hedeflemektedirler. Bu çalışma, 45 derece ok açısına sahip delta kanat etrafındaki akışın yüksek saldırı açılarındaki sayısal simulasyonlarını incelemektedir. Akış kontrol yöntemi olarak delikler vasıtası ile havanın kanadın basınç tarafından emiş tarafına doğru aktarılmasına izin vererek kanadın emiş tarafındaki akışa momentum aktarılması fikrine dayanan pasif akıtma yöntemi kullanılmıştır. Çeşitli akıtma deliği konfigürasyonları incelenmiş ve deliklerin boyutlarının, konumlarının ve yönlerinin akış alanı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Dört tasarım alternatifi önerilmiş ve 16°, 17° ve 18° hücum açılarında ve Reynolds sayısı 75000'de incelenmiştir. Sonuçlar, pasif akıtma metodunun performansının, akıtma deliklerinin geometrik parametrelerinden yüksek ölçüde etkilendiğini göstermektedir. Yeni önerilen sapma açısının yani akıtma deliklerinin hücum kenarına paralel konumlandırılması yerine açılı konumlandırılmasının umut verici sonuçlar verdiği görülmüştür. Uygun akıtma deliği boyutu ve düzeninde, üç boyutlu akış ayrılmasının geciktirildiği ve girdaplı yapıların yeniden oluşturulmasıyla emme basıncının yüksek hücum açılarında dahi yükseldiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of Unmanned Aerial Vehicles (UAV), Unmanned Combat Aerial Vehicles (UCAV) and Micro Aerial Vehicles (MAV) have been increasing in recent years. The researchers aim to understand the complex flow structure around low sweep angle delta wings, which are frequently used in such vehicles.They are also interested in controlling the flight performance of these vehicles by various active and passive means. This study involves numerical simulations of flows around a delta wing with a sweep angle of 45oat high angles of attack. Passive bleeding, which is a method based on the idea of transferring momentum from the pressure side of the flow to the suctions side by allowing air to pass through the bleed holes, is used as a flow control technique. Various bleed hole configurations are studied and the effects of the dimensions, locations and orientations of the holes on the flow fields are examined. Four design alternatives are proposed and tested at attack angles of 16°, 17° and 18° and Reynolds number of 75000. Results show that the performance of the passive bleeding method is highly affected by the geometrical parameters of the holes. It is seen that the newly proposed idea of using yaw angle, i.e. positioning the holes not parallel to the leading edge but with an angle, gives promising results. With appropriate bleeding hole sizing and positioning, it is observed that three-dimensional flow separation is delayed and suction pressure is increased even at high angles of attack by the regeneration of vortical structures.