Tim Burton filmleri üzerinden sanatsal yaratı aracı olarak claymation canlandırma tekniği ve eğitimi
The claymation animation technique as an artistic tool in Tim Burton films and its education
- Tez No: 595085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇINLA ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezin amacı claymation animasyon tekniğinin yapım akış ve aşamalarını Tim Burton'ın Noel Gecesi Kâbusu filmi üzerinden örneklendirerek ortaya koymaktır. Burton'ın altmış altı üretim kaleminden oluşan filmografisi, uzun metrajlı ve kısa metrajlı filmleri, oyunculukları, sanatçı, tasarımcı ya da animasyon sanatçısı olarak rol aldığı yapımlar, müzik videoları, televizyon program ya da filmleri ve reklamlarından oluşmaktadır. En az yirmi yedi saygın ödüle aday gösterilmiş; bunlardan on birini kazanmıştır. 1993 tarihli Amerikan yapımı Tim Burton'ın Noel Gecesi Kâbusu animasyon filmi ise aday gösterildiği yirmi üç saygın ödülün yedi tanesini kazanmıştır. Film, Akademi / Oskar Ödüllerinin en iyi görsel efekt ödülünü tarihinde ilk defa kazanan animasyon filmidir. Tez, ana problemi incelerken; alt problemleri olan animasyonun ortaya çıkışı ve gelişimini; tanımı, kullanım alanları ve türlerinin neler olduğunu; özellikle claymation animasyon tekniğinin ne olduğunu ve Burton'ın sanat yaşamını da incelemiş ve şu sonuçlara varmıştır: Claymation, kil / plastisin ile biçimlendirme tekniğini temel alarak üretilmiş olan Tim Burton'ın Noel Gecesi Kâbusu animasyon filmi, içerisinde yüzlerce yaratıcı, çalışan ve üretenin yer aldığı, yapımı üç yıl süren dev bir projedir. Birçok aşamasında sanat ve meslek yaşamları ödüllerle dolu kişiler üretmiş ve çalışmıştır. Günümüzden on altı yıl ön yapılmış olan bu animasyon filmi döneminin ve türünün en ileri geleni olmuştur. Böylesi bir yapımın kullandığı teknikler bütününü incelemek alanda önemli, değerli ve aydınlatıcı olmuştur. Filmin yapımı çekim öncesi ön hazırlıklar ve tasarım aşaması, çekim aşaması ve çekil sonrası bilgisayar efektleri ve montaj ana aşamalarından oluşmuştur. Hikâye öncelikle yazarlar tarafından geliştirilmiş, sinemaya uyarlanmıştır. Görsel uzmanları tarafından görselleştirilmiş, tüm akış ince ince saniye saniye karelenmiş ve birleştirilmiştir. Üretim ekibi birçok ekstra özelliğe sahip olması gereken set, kukla ve objeleri üretmiştir. Animatörler karakterleri canlandırmış; kameramanlar çekmiş; yönetmen Selick filmi yönetmiştir. Çekimler birleştirilmiş; görsel efektler, ses ve müzikler eklenmiştir. Üç yıl süren detaylı çalışmaların sonunda bir bütüne dönüşen animasyon film dağıtıma çıkmış, tanıtılmış ve gösterileceği sinemalara ancak bu uzun yolculuktan sonra ulaşmıştır. Filmin yapımında uzmanlık ve eğitimin rolü ile önemi tartışılmazdır. Ancak sayısız disiplinin bir arada çalıştığı böylesi bir animasyonun eğitimi ancak birçok eğitimi kapsayan bir şemsiye terim olabilir; çünkü bir bireyin değil bir ekibin eğitimi söz konusudur. Film ekibini oluşturan her birimdeki her birey benzer yönleri barındırabilecek bambaşka eğitimlere sahip olmalıdır. Film çekim aşamalarında karakterlere hayat veren animatörler ile görüntüleri kaydeden kameramanlar filmin yönetmeni ile yaratıcısı Tim Burton yönetiminde çalışmışlardır. Bir animasyon filminin farklı alanların uzmanı olması gereken tüm bu üretim kadrosunun kimlerden oluşacağı; hangi görevleri kimlerin üstleneceği; ekiplerdeki uzman çeşitliliği ve sayıları; tüm bu ekiplerin koordinasyonu ve başarılı bir şekilde çalışmalarını sağlamak gerekmektedir. Bu yüzden animasyon eğitimi veren okulların eğitim-öğretim programları incelendiğinde çok çeşitli tür, alan ve düzeyde derslere yer verildiği, animasyonun her yönü ile ele alındığı ve her aşamasında görev alabilecek bireylerin yetiştirilmesinin amaçlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to put forth the claymation animation techniques processes and work flow by studying the production of the Tim Burton's Nightmare Before Christmas movie. Burton's filmography consists of sixty six different works, consist motion pictures, shorts, acting performances, artistic works, designs or animations, music videos, TV shows or films and advertisements. He has been nominated for min. twenty seven prizes, won the eleven among them. The 1993 produced American animation movie Tim Burton's Nightmare Before Christmas won the seven of the twenty three nominations. It is the first animation, which has won the best visual effects Academy Prize / Oscar. Besides its main problem, this thesis also studied the sub problems, which are the animation, first invention and development; its definition and types; especially the claymation animation and Burton's artistic productions and stated that: Tim Burton's Nightmare Before Christmas movie based on claymation, clay / plasticine formation technique is a giant project has taken for three years by hundreds of creators, workers and producers, which also are winners. This movie produced sixteen years ago has become a major work among its contemporaries. Studying the techniques such a movie used is important, valuable and illuminating. The production of the movie formed pre-production process, which are preparations and design, production and post-production processes, which are computer based visual effects and montage. First, the original story improved by writers and adapted to the cinema. Visualized by professionals, whole storyboard drew step by step, second by second and united. Crew produced stages, puppet and objects with extra features like moving or being over small. Animators characterized the puppets, recorded by camera crews and Selick directed the movie. Montages have been made; visual effects, audio and music have been added. After three years of detailed work the movie distributed, promoted and showed in the theatres. The importance and role of profession and education are undisputed. The education of animation could be an umbrella term only: Because countless disciplines worked together, this education can be defined as an education of a crew. Every member of the crew should get educated similarly but also differently. All production process has been made under the guidance of Burton as producer and the creator of the main story. It is also necessary to very well organize all the teams with their numbers and qualifications, missions and the coordination among them. This is the main cause of the animation education programs of the schools and the universities are so wide and deep. As a conclusion of these all the members of the crew educated accordingly and that it is the main goal of the programs organized.