Through a postcolonial lens: exploring Tim Burton's film adaptations of classic children's novels
Klasik çocuk romanlarından uyarlanan Tim Burton filmleri üzerine postkolonyal inceleme
- Tez No: 882281
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİNA CEMİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, Lewis Carroll'ın Alice Harikalar Diyarında ve Roald Dahl'ın Charlie'nin Çikolata Fabrikası eserlerinin, Tim Burton'ın film uyarlamalarıyla karşılaştırmalı postkolonyal bir analizini sunmaktadır. Anlatı analizi yöntemiyle, Burton'ın uyarlamalarının romanların Avrupa merkezci söylemlerini çağdaş izleyicilere hitap edecek ve modern güç dinamiklerini yansıtacak şekilde nasıl değiştirdiğini inceler. Bu çalışma, çocuk edebiyatında farklı dönemler ve mecralardaki sömürgeci söylemlerin gelişimine odaklanarak, şiddetin egemenliği koruma aracı olarak nasıl tasvir edildiğini ve delilik kavramının sömürgeleştirilmiş bireyler için savunma stratejisi olarak nasıl işlediğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Batı egemenliğindeki medyanın tüm dünyada hüküm sürdüğü bu dönemde, çocuk filmlerindeki söylemler dikkatle oluşturulmadığı takdirde tehlikeli olabilir, zira bu anlatıların oluşturulmasında veya eleştirisinde yer almayan çocuklar, Batılı olmayan karakterleri ast“Öteki”ler olarak tasvir eden sömürgeci ideolojileri içselleştirebilirler. Tim Burton'ın Alice Harikalar Diyarında uyarlamasında Alice'i Underland'in kahramanı ve Charlie'nin Çikolata Fabrikası uyarlamasında Willy Wonka'yı Oompa-Loompa'ların kurtarıcısı olarak işlemesi, Underland ve Loompaland'i şarkiyatçı bir söylemle tasvir etmesi, bu ideolojilerin sürekliliğini göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma genç zihinleri büyük ölçüde şekillendiren popüler çocuk filmlerine postkolonyal bir bakış açısının ve klasik çocuk romanlarının yeniden değerlendirilmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study offers a postcolonial comparative analysis of Lewis Carroll's Alice's Adventures in Wonderland and Roald Dahl's Charlie and the Chocolate Factory with Tim Burton's film adaptations. Employing narrative analysis, it explores how Burton's adaptations modify the novels' Eurocentric discourses to appeal to contemporary audiences and reflect modern power dynamics. By focusing on the development of colonial narratives in popular children's literature across different periods and mediums, this research aims to illuminate how violence is depicted as a tool for maintaining dominance and how madness is portrayed as a defensive strategy for the colonized. In an era of significant Western-dominated media influence, children's films can be dangerous if not carefully narrated, as children, excluded from the production or criticism of these works, may absorb embedded colonial ideologies that portray non-Western characters as inferior“Others.”Tim Burton's portrayal of Alice as a hero rescuing Underland in Alice in Wonderland and Willy Wonka as a savior of the Oompa-Loompas in Charlie and the Chocolate Factory, while using orientalist discourse to represent Underland and Loompaland, reflects the persistence of these ideologies. Ultimately, this thesis emphasizes the importance of a postcolonial lens on popular children's films and a reevaluation of classic children's novels that significantly shape young minds.