Ana sınıfına devam eden çocukların trafik farkındalığının incelenmesi
Investigation of traffic awareness in pre-school children
- Tez No: 595090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BEKİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma ana sınıfına devam eden çocukların trafik farkındalığının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul Sancaktepe ilçe merkezinde Millî Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı ilkokulların bünyesinde bulunan ana sınıflarına devam eden normal gelişim gösteren 63-76 aylık çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu, ana sınıflarına devam eden 63-76 aylık çocuklar arasından tesadüfi olarak seçilen 250 çocuk ve öğretmenleri oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak; çocuklara ilişkin kişisel bilgileri ve çocukların ailelerinin sosyoekonomik düzeyini belirlemeye ilişkin bilgileri toplamak amacıyla Genel Bilgi Formu ve çocukların trafik farkındalıklarını incelemek amacıyla Aral vd (2016) tarafından ana sınıfı ve birinci sınıfa devam eden çocuklar için geliştirilen, geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan Trafik Bilinci Değerlendirme Ölçeği-Çocuk Formu ve Trafik Bilinci Değerlendirme Ölçeği-Öğretmen Formu kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde, çalışmaya katılan çocukların Trafik Bilinci Değerlendirme Ölçeği-Çocuk Formu ve Trafik Bilinci Değerlendirme Ölçeği-Öğretmen Formundan aldıkları puanlar için betimsel istatistikler hesaplanmıştır. Çocukların Trafik Bilinci Değerlendirme Ölçeği-Çocuk Formu ve Trafik Bilinci Değerlendirme Ölçeği-Öğretmen Formundan aldıkları puanların demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için non-parametrik testler kullanılmıştır. Buna göre iki farklı grubun karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi kullanılırken, ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Kruskal Wallis H testinin anlamlı olduğu durumlarda, hangi gruplar arasında anlamlı farklılığın olduğunu belirlemek için Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Çocukların Trafik Bilinci Değerlendirme Ölçeği-Çocuk Formu ile Trafik Bilinci Değerlendirme Ölçeği-Öğretmen Formu puanları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını belirlemek için ise iki ölçek toplam puanları arasında Spearman korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda çocukların trafik farkındalık düzeyinin ortanın üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Trafik farkındalık düzeyi üzerinde cinsiyet ve yaşın anlamlı bir fark yaratmadığı; kardeş sayısı, doğum sırası, anne baba öğrenim düzeyi, anne babanın arabayı kullanma durumu ve ailenin sosyoekonomik düzeyinin ise çocukların trafik farkındalıklarında anlamlı bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca çocukların Trafik Bilinci Değerlendirme Ölçeği-Çocuk Formu puanları ile Trafik Bilinci Değerlendirme Ölçeği-Öğretmen Formu puanları arasında pozitif yönde ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted with the aim of investigating traffic awareness in pre-school children. The study population involves 63-76 months of age and older typically developing pre-school children enrolled in nursery classes within the body of primary schools affiliated with Ministry of National Education in Sancaktepe District of Istanbul. The sampling consists of 250 randomly selected, 63-76 months of age typically developing pre-school children and their teachers. In data collection,“General Information Form”developed to gather data on personal information of children and socioeconomic level of their parents,“Traffic Awareness Assessment Scale-Children's Form”, and“Traffic Awareness Assessment Scale-Teacher's Form”developed by Aral et al. (2016) for pre-school children and first graders and for which validity and reliability studies have been conducted were employed. Data obtained from the scales were analyzed with a statistics program. In data analysis, descriptive statistics were calculated for children's scores of“Traffic Awareness Assessment Scale-Children's Form”and“Traffic Awareness Assessment Scale-Teacher's Form”. In order to determine whether there is a meaningful difference between children's scores of“Traffic Awareness Assessment Scale-Children's Form”and“Traffic Awareness Assessment Scale-Teacher's Form”in terms of demographic variables, parametric tests were utilized. To this end, Mann Whitney U Test was used in the comparison of two different groups and Kruskal Wallis H Test was used in the comparison of more than two groups. In cases where Kruskal Wallis H Test was meaningful, Mann Whitney U test was employed to determine among which group the difference occurred. In order to find out if there was a meaningful relationship between the scores of children in“Traffic Awareness Assessment Scale-Children's Form”and“Traffic Awareness Assessment Scale-Teacher's Form”, Spearman correlation coefficient was calculated between the total scores of both scales. Results of the study showed that children's traffic awareness was above medium level. Results also indicated that gender and age did not cause a meaningful difference while number of siblings, birth order, parents' educational level, parents' driving status, and socioeconomic level of the family caused a meaningful difference on children's traffic awareness. In addition, a positive relationship was observed between children's scores of“Traffic Awareness Assessment Scale-Children's Form”and“Traffic Awareness Assessment Scale-Teacher's Form”.