Pediatrik hastalarda uygulanan ekstrakorporal membran oksijenizasyonu (ECMO) sonuçlarının hasta profillerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of pediatric extracorporeal membrane oxygenation according to the patients risk profile
  1. Tez No: 595100
  2. Yazar: İBRAHİM YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP İNCAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Kurumları Yönetimi, Public Health, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Son yıllardaki teknolojik gelişmeler ve artan deneyimlere bağlı olarak Ekstrakorporal Membran Oksijenizasyon (ECMO) cihazı sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. ECMO cihazı, hastanın kanını venöz yoldan alır ve bir pompa yardımı ile oksijenatörden geçirerek kandaki karbondioksit miktarını azaltıp oksijen miktarını arttırır. Oksijen yönünden zenginleşmiş kan, hastaya arteryel ya da venöz yoldan kanül yardımı ile geri verilir. Çocukluk döneminde ya da yeni doğan bebeklerde görülen kalp hastalıkları doğumsal (konjenital) ve sonradan görülen olmak üzere iki başlık altında toplanmaktadır. Bu tip hastalıklar fetal eko, eko, ekg, kan değerleri, tomografi yöntemleri ile teşhis edilip tedavi süreci planlanmaktadır. Tanı koyulan pediatri kalp hastaları, medikal tedavi ve anjioda kateter yardımı ile ya da ilerlemiş kardiyak sorunlar var ise cerrahi yöntemler kullanılarak tedavi edilmektedir. Cerrahi işlemden önce ya da sonra normalin dışında istemsiz olarak gelişen durumlarda, hastalar tedavi ya da önlem amaçlı ECMO cihazına alınır. Cerrahi işlem gerçekleşmeden önce, transplantasyon ihtiyacı olan hastalarda transplantasyona köprü olarak, preoperatif stabilizasyon gereken durumlarda, ilaç intoksikasyonu veya sepsise bağlı ağır kalp yetmezliği benzeri nedenlere bağlı olarak hastalar ECMO cihazına alınabilinir. Cerrahi işlem sonrası normalin dışında olan sebepler ise; Kardiyopulmoner bypass sisteminden ayrılamama, düşük kalp debisi, ileri ventrikül disfonksiyonu, postoperatif kardiyak arrest, post kardiyotomi kardiyojenik şok ile beraber akut koroner hastalık tablosu olarak sıralanabilinir. Hastanın bozulan laboratuar parametreleri, kan dolaşımı ve hayati bulguları ECMO cihazına alınmasından sonra genellikle normale dönmektedir. ECMO cihazının getirdiği yararların yanında bir takım oluşabilecek komplikasyonlar da mevcutur. Bu komplikasyonlar; akut ciddi kafa travması, serebral hasar ya da yeni gelişen Serebro Vaskuler (SVO)'dir. Ayrıca hasta uzun zaman ECMO cihazına bağlı kaldığında, Terminal kronik ve maling hastalıklar, ciddi kanamalar, yaygın damar içi pıhtılaşma, immünosüpresyon, ileri sol kalp yetmezliği, transplante organ varlığı, heparinin indüklediği Trombositopeni, sepsis, çoklu organ yetmezlikleri, geri dönüşümsüz nörolojik hasar, baro travma, derin metabolik sorunlar, dekübüt ülseri, ödem gibi akut ya da kronik sorunlar ortaya çıkabilir
Özet (Çeviri)
Extracorporeal Membrane Oxygenization (ECMO) device has been used frequently due to technological developments and increasing experience in recent years. The ECMO device draws the patient's blood venously and passes it through the oxygenator with a pump to reduce the amount of carbon dioxide in the blood and increase the amount of oxygen. Oxygen-enriched blood is given back to the patient via arterial or venous cannula. Heart diseases seen in childhood or newborn babies are grouped under two headings as congenital and later. These types of diseases are diagnosed by fetal echo, echo, ecg, blood values and tomography methods and the treatment process is planned. Diagnosed pediatric heart patients are treated with medical treatment and catheter aid in angioma, or if there are advanced cardiac problems using surgical methods. In cases where involuntary development occurs before or after surgery, patients are admitted to ECMO for treatment or prevention. Before the surgical procedure is performed, patients may be taken to ECMO device as a bridge for transplantation in patients in need of transplantation, in cases where preoperative stabilization is required, due to drug intoxication or severe heart failure due to sepsis. The reasons that are beyond normal after the surgical procedure are; Inability to separate from cardiopulmonary bypass system, low cardiac output, advanced ventricular dysfunction, postoperative cardiac arrest, post cardiotomy can be listed as acute coronary disease with cardiogenic shock. The deteriorating laboratory parameters, blood circulation and vital signs of the patient usually return to normal after being taken into the ECMO device. In addition to the benefits of ECMO, there are some complications that may occur. These complications; acute severe head trauma, cerebral damage or newly developing Cerebro Vascular (SVO). In addition, when the patient is connected to ECMO device for a long time, terminal chronic and maling diseases, severe bleeding, diffuse intravascular coagulation, immunosuppression, presence of advanced left heart failure, transplanted organ, heparin induced thrombocytopenia, sepsis, multiple organ failures, irreversible neurological damage, baro acute or chronic problems such as trauma, deep metabolic problems, tuberculosis ulcer, edema.