Ratlarda yüksek doz intravenöz metilprednizolon uygulamasının akut kardiyovasküler etkilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 59512
  2. Yazar: GÜLBİN BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NAZAN ÖZBARLAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Yüksek doz intravenöz kortikosteroid uygulamasında kardiyovasküler sisteme ait ciddi yan etkiler görülebilmektedir. Ancak konu ile ilgili olgu sunumları dışında planlı klinik bir çalışma yapılmamış, bugüne kadar bir tek deneysel çalışma bildirilmiştir. Çalışmamızda ratlarda yüksek doz intravenöz kortikosteroid uygulamasının akut kardiyovasküler etkileri incelendi. Çalışma herbiri 10 adet Wistar albino cinsi rattan oluşan beş grupta yapıldı. Kontrol grubuna %0.9 NaCI intravenöz bolus olarak verildi. İlk iki gruba 50 mg/kg metilprednizolon intravenöz bolus olarak verildi. Üçüncü gruba 50 mg/kg, 4.gruba 30 mg/kg metilprednizolon 15 dakikalık infüzyon şeklinde uygulandı. Denekler birinci grupta üç dakika, diğer gruplarda otuz dakika süreyle izlendi. Birinci grupta deney öncesi ve sonrası, ikinci, üçüncü gruplar ile kontrol grubunda deney sonrası kan iyonize kalsiyum, serum sodyum, potasyum ve klor düzeylerine bakıldı. Kardiyovasküler etkiler direkt yolla ölçülen kan basıncı, EKG'deki kalp hızı, P-R aralığı ve P dalga yüksekliğindeki değişiklikler ile değerlendirildi. Metilprednizolonun bolus olarak verildiği gruplarda kan basıncının düşmesi belirgin bulgu iken kontrol grubu ve ilacın infüzyon şeklinde uygulandığı gruplarda kan basıncında düşme gözlenmedi. Birinci grupta onuncu saniyede ortalama arteriyel kan basıncında istatistiksel olarak anlamlı düşme saptandı (p0.05). 16 deneyde kalp hızında, 11 deneyde ise kan basıncında %10'dan fazla değişiklik IVolduğu görüldü. Gruplar kendi aralarında karşılaştırıldığında kan basıncı değişikliği yönünden birinci grup ile kontrol grubu ve üçüncü grup arasında istatistiksel anlamlı fark saptanırken (p0.05). Kalp hızı değişikliği yönünden ise ikinci grup ile kontrol grubu arasında anlamlı fark bulunurken (p0.05). Bütün gruplarda toplam yedi deneyde P dalgalarının değiştiği, beş deneyde beraberinde kalp hızının da düştüğü izlendi. P dalga değişikliği ile kalp hızı değişikliği arasında zayıf korelasyon saptandı (r = 0.3188, p0.05). Çalışmamızda yüksek doz intravenöz metilprednizolon uygulamasının akut, ciddi kardiyovasküler yan etkilere yol açtığı gösterilmiş, kan basıncı va kalp hızı değişiklikleri dışında daha önce hiçbir çalışmada bildirilmeyen P dalga değişiklikleri saptanmıştır. Anahtar kelimeler : rat, yüksek doz metilprednizolon, kardiyovasküler etki V
Özet (Çeviri)
SUMMARY High-dose corticosteroid therapy may cause severe and life threatening cardiovascular side effects. Although there have been case reports and retrospective reviews describing cardiovascular adverse effects, there was no prospective clinical study and only one experimental study has been published. In this study we evaluated acute cardiovascular effects of high-dose methylprednisolone administration in rats. Study was performed with five groups of each group containing 10 Wistar albino rats. %0.9 NaCI was given to control group. 50 mg/kg methylprednisolone was given as a push bolus to the first two groups. 50 mg/kg and 30 mg/kg methylprednisolone were given to group 3 and 4 respectively as an infusion in 15 minutes. Duration of study was three minutes in the first group and 30 minutes in the others. Blood samples were obtained to measure ionized calcium, sodium, potassium and chloride levels. Systolic and diastolic blood pressure via arterial catheterization and ECG were monitored during the study. Cardiovascular effects were evaluated by changes in blood pressure, heart rate, P-R interval and P waves. Decrease in blood pressure was the prominent finding in bolus group but not in infusion group.