Üniversiteli kadın öğrencilerinin fiziksel serbest zamana katılımlarında dindarlığın etkisi: Bölgesel farklılıklar
Piety effects on physical leisure participation of college girl students: Regional differences
  1. Tez No: 595125
  2. Yazar: DİLEK AKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI MURAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, üniversiteli kadın öğrencilerin çeşitli değişkenlere göre dindarlık düzeyleri ve dindarlığı oluşturan inanç, duygu, davranış ve bilgi alt boyutları arasındaki ilişki anlaşılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın örneklemi Muğla, Manisa Celal Bayar, Hatay Mustafa Kemal, Mersin, Sakarya, Ordu, Düzce, Batman, Bitlis Eren, Dicle, Muş Alparslan, Ankara ve Marmara Üniversitelerinde lisans öğrenimlerine devam eden 18-45 arasında ve yaş ortalaması =21,2308±2,64761 olan toplam 650 gönüllü kadın öğrenciden oluşmuştur. Öğrencilerin dindarlık düzeylerini ölçmek için Dini Hayat Ölçeği (DHÖ) ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerde, bağımsız t-test, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) Scheffe Post Hoc ve Tamhane's T2 testleri uygulanmıştır. Sonuçlara göre coğrafi bölge, yaş ve aylık gelir dindarlık açısından önemlidir. Ayrıca yaş ve aylık gelir ile dindarlık arasında olumsuz bir ilişki varken düzenli egzersiz alışkanlığı ile dindarlık arasında bir ilişki yoktur. Yeni çalışmaların daha çok örneklemi kapsayacak şekilde ve daha çok bulguya ulaşabilecek bir ölçüm aracı kullanılarak yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to expose the piety levels of university students pursuant to certain variables and to understand the relationship between these variables and belief, emotion, behavior and knowledge sub-dimensions that form piety. The sample of the study consisted of 650 undergraduate female volunteer students, between the age of 18-45 (mean age=21,23 ± 2,64), from Muğla, Manisa Celal Bayar, Hatay Mustafa Kemal, Mersin, Sakarya, Ordu, Düzce, Batman, Bitlis Eren, Muş Alparslan, Ankara and Marmara Universities. To measure the piety level of the students Religious Life Questionnaire and Personal Information Form were used. Independent t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Scheffe Post Hoc and Tamhane's T2 tests were utilized for statistical analysis. According to the results, geographical region, age and monthly income are important in terms of piety. There is also a negative relationship between age, monthly income and piety, while there is no relationship between regular exercise and piety. It is recommended that new studies be carried out to include more samples and using a measurement tool that can reach more findings.