Leisure activities in university life: student preferences and involvement levels
Üniversite yaşaminda serbest zaman aktiviteleri: Öğrenci tercihleri ve ilgilenim düzeyleri
- Tez No: 910342
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin boş zaman tercihlerine ve çeşitli rekreasyonel etkinliklere katılımlarına ilişkin bir analiz sunmakta ve yaş, cinsiyet ile akademik alan gibi sosyo-demografik faktörlerin bu katılım üzerindeki etkisini irdelemektedir. Araştırma kapsamında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nden 368 öğrenciye bir anket uygulanmış, elde edilen veriler tanımlayıcı istatistikler ve korelasyon testleri aracılığıyla değerlendirilmiştir. Bulgular, katılımcıların çoğunluğunun 20-24 yaş grubunda yer aldığını ve örneklemin %56,3'ünün kadınlardan oluştuğunu göstermektedir. Araştırma, fiziksel aktivitelerin, sosyal etkileşimlerin ve dinlenme faaliyetlerinin öğrenciler arasında en yaygın boş zaman aktiviteleri olduğunu ortaya koymuştur. Öğrencilerin %56,8'i fiziksel aktivitelere düzensiz aralıklarla katıldığını belirtmiş; bu durum, bireysel etkinliklerden ziyade grup faaliyetlerine olan belirgin bir eğilimi yansıtmaktadır. Elde edilen veriler, öğrenci kulübü üyeliği ve fiziksel aktiviteye katılım sıklığı gibi sosyo-demografik faktörlerin, öğrencilerin boş zaman tercihleri üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğunu ve bireysel özellikler ile çevresel bağlamlar arasındaki karmaşık ilişkinin altını çizdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, kampüs içindeki boş zaman alanlarına erişim ve bu alanların algılanma biçiminin, öğrencilerin katılım oranlarını önemli ölçüde etkilediği saptanmıştır. Bu durum, olanakların mevcudiyeti ve niteliğinin katılım düzeylerini doğrudan etkilediğini göstermektedir. Bunun yanı sıra, farklı demografik gruplar arasında tercih edilen etkinliklerde anlamlı farklılıklar gözlemlenmiş; yaş, cinsiyet ve fakülte bağlantısının, boş zaman tercihlerini ve genel üniversite deneyimini büyük ölçüde şekillendirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma bulguları, üniversite yöneticileri ve politika yapıcılar açısından kritik öneme sahiptir; öğrenci topluluğunun farklı gereksinimlerini karşılayacak kapsayıcı ve esnek boş zaman programlarının geliştirilmesi ve uygulanmasının önemine işaret etmektedir. Üniversiteler, çeşitlendirilmiş rekreasyonel seçenekler sunarak ve bu olanaklara erişilebilirliği sağlayarak, öğrencilerin zihinsel ve fiziksel sağlığını destekleyebilir; aynı zamanda sosyal bağları güçlendirerek ve topluluk gelişimini teşvik ederek, akademik ve kişisel gelişimi destekleyebilir. Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin boş zaman davranışlarına dair literatüre önemli katkılar sağlamakta ve dengeli, tatmin edici bir kampüs deneyimi oluşturmayı amaçlayan stratejik müdahaleler için bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes university students' leisure choices and their engagement in various recreational activities, emphasizing the influence of socio-demographic factors such as age, gender, and academic field on their participation. A survey of 368 students from Tokat Gaziosmanpaşa University was executed, and the gathered data were examined by descriptive statistics and correlation tests. The results indicated that the predominant age group of respondents was 20–24 years, with females constituting 56.3% of the overall sample. The research highlighted physical activity, social connections, and rest as the predominant leisure pastimes among students. A considerable percentage of students (56.8%) indicated participating in physical activities sporadically, demonstrating a distinct preference for group activities rather than individual pursuits. Subsequent analysis revealed that socio-demographic factors, including student club membership and the frequency of physical activity participation, significantly impacted students' choices, highlighting the intricate relationship between personal attributes and environmental contexts in influencing leisure behavior. The study emphasized that students' access to and perceptions of campus leisure areas significantly impacted their involvement rates, indicating that the availability and quality of facilities directly affect engagement levels. Moreover, disparities were noted in the favored activities among various demographic groups, suggesting that age, gender, and faculty affiliation substantially influence leisure preferences and the overall university experience. These insights are essential for university administrators and legislators, as they highlight the necessity of developing and executing inclusive and flexible leisure programs that address the varied requirements of the student population. By providing diverse recreational options and ensuring accessibility, universities can support the mental and physical well-being of students while also fostering social connections and community development, which are essential for academic and personal growth. This study enhances the understanding of leisure behavior among university students and offers a framework for creating strategic interventions to foster a balanced and rewarding campus experience.