Türkiye Selçuklu Devleti'nin dönüm noktası Sultan Hanı Savaşı ve Kadı İzzeddin
The Milestone of Turkey Seljuks Empire Sultan Han War and Kadı Izzeddin
  1. Tez No: 595126
  2. Yazar: BESİME ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ HACIGÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
II. İzzeddin Keykavus 1238 yılında doğdu. Babası II. Gıyaseddin Keyhüsrev, annesi Berduliye Hatundur. II. İzzeddin Keykavus, babası ölünce 1246 yılında Türkiye Selçuklu Devleti hükümdarı oldu. II. İzzeddin Keykavus 1246-1249 yılları arasında tek başına, 1249-1254 yılları arasında IV. Rükneddin Kılıç Arslan ve II. Alaeddin Keykubad ile üçlü, 1254-1256, 1257-1259 yılları arasında da yine tek başına hükümdar olmuştur. Selçuklular Moğolların gelişine kadar Anadolu 'da başarılı bir siyasi ve iktisadi sistem geliştirmişlerdi. 1256 yılında meydana gelen Sultan Hanı savaşının yaşanmasında ve Moğol mücadelesinde Sultan II.Keykavusu sürekli olarak destekleyen ve savaşın çıkmasında etkin rol oynayan Kadı İzzeddin Muhammed tüm mücadelesine rağmen başarılı olamamış ve devlet bu savaşta yenilmiştir. 1256 yılındaki Sultan Hanı Savaşının mağlubiyetle sonuçlanması devletin yıkılış sürecini hızlandırmıştır.
Özet (Çeviri)
Izzeddin Keykavus II, was born in 1238. His father is Gıyaseddin Keyhusrev II and his mother is Berduliye Hatun. After his father had died in 1246 Izzeddin Keykavus II, became the sultan of the Turkiye Seljuks State. Between the years 1246-1249 Izzeddin Keykavus II became the sole Sultan of the Turkiye Seljuks. Between the years 1249-1254 he became the Sultan with Rukneddin Kilidj Arslan IV and Alaeddin Keykubad II and between the years 1254-1256, 1257-1259 he became again the Sultan of the Turkiye Seljuks. The Saljukids developed a successful political and an economic system in Anatolia by the coming of the Mongols. Kadı Izzeddin Muhammad, who supported the Sultan II. Keykavus continuously in the struggle of the Sultan Khan War and the Mongol struggle that took place in 1256 and played an active role in the emergence of the war, was not successful despite all his struggle and the state was defeated in this war. The defeat of the Battle of Sultan Han in 1256 accelerated the process of collapse of the state.