İlkokul öğretmenlerinin öz yeterlik algıları ile meslek etiği algılarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
The investigation of the perceptions of self-efficacy and vocational ethic of primary school teachers in term of various variables
- Tez No: 595136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE SUCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Öğretmenlerin özyeterlik algıları ile meslek etiği algılarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesini amaçlayan bu araştırma nicel verilere dayalı genel tarama modelinde ve ilişkisel tarama modelinde bir araştırmadır. Araştırma çalışma evreni İzmir ili Konak ilçesinde resmi ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenleri (α=787) olarak tespit edilmiştir. Araştırmada, İzmir ili Konak ilçesinde resmi ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenleri (n=258) evrenden basit tesadüfi örnekleme alma yöntemiyle seçilmiştir. Araştırmada“Öğretmen Özyeterlik Ölçeği”ve“Öğretmen Etik Davranışlar Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma genelinde, öğretmenlerin özyeterlik ölçüm verileri ile etik davranışlar ölçüm verileri arasında aynı yönlü, orta düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which aims to examine the perceptions of teachers' self-efficacy and professional ethics in terms of various variables, is a research in the general survey model based on quantitative data and in the relational survey model. The population of the study was determined as the class teachers (α = 787) who work in the official primary schools in the Konak district of İzmir province. In the research, the primary school teachers working in the official primary schools in the Konak district of İzmir (n = 258) were chosen from the universe by simple random sampling method. In the study, lar Teacher Self-Efficacy Scale "and lik Teacher Ethical Behavior Scale Araştır were used. In the research, it was concluded that there is a statistically significant relationship between the teachers' self-efficacy measurement data and ethical behavior measurement data.