Anadolu'daki çevresel arkeoloji çalışmalarına antropolojik bakış
Anthropological view on environmental archeology studies in Anatolia
- Tez No: 595146
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA SİLİBOLATLAZ BAYKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Arkeoloji, Anthropology, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada, Çevresel arkeoloji çalışmaları göz önünde bulundurularak Anadolu coğrafyasında, mekânla sosyal aktiviteler arasında bağlantı kurulmaya çalışılmıştır. Bu bağlantıları en fazla etkileyen faktör ise iklim olmuştur. Yaşadığımız iklimsel döngüler büyük oranda çevreyi ve üzerinde yaşayan insanları etkilemiştir. Paleolitik dönemde insanlar doğaya karşı daha korumasız durumdaydılar ve doğanın sunduğu imkânlar doğrultusunda yaşamlarını düzenliyor, değişen çevre koşullarından daha fazla etkileniyorlardı. Özellikle nüfusun artması ve kentleşmenin gerçekleşmesiyle birlikte arkeolojik sit alanları olumsuz etkilenmiştir. Bu sebeple yapılan çalışmalar ile sit alanlarını korumak ve geçmişle ile gelecek arazi kullanımlarının arasında bağ kurmak mümkün hale gelmiştir. Ayrıca çevresel arkeoloji çalışmaları ile sit alanlarındaki kültürel değerlerimizi doğal ve beşeri faktörlerden daha fazla korumayı öğrenmiş durumdayız.
Özet (Çeviri)
Considering the environmental archeology studies, it has been tried to establish a connection between space and social activities in Anatolia. The most influential factor was the climate. The climatic cycles we live in have largely influenced the environment and people living on it. In the Paleolithic era, people were more vulnerable to nature and were more affected by the opportunities offered by nature. In particular, the increase in the population and the occurrence of urbanization has affected the archaeological sites negatively. For this reason, it is still possible to protect the sites and to link the past and future land uses. In addition, we have learned to protect our cultural values from natural and human factors through environmental archeology studies.